Nowy projekt: Zabytkowo-nowoczesny składak w Bergamo

źródło: własne | MK; autor: michał

Nowy projekt: Zabytkowo-nowoczesny składak w Bergamo To niezwykły projekt choćby dlatego, że łączy ze sobą kontrastującą zabytkową architekturę dwóch trybun z nowoczesną w dwóch kolejnych. Udane połączenie? Oceńcie sami!

Reklama

Pod koniec zeszłego tygodnia Atalanta pokazała to, na co czekaliśmy od kilku miesięcy. To pomysł, jak zmodernizować Stadio Atleti Azzurri d’Italia w taki sposób, by wszyscy z 24 tys. widzów oglądali mecz wygodnie. Nie będzie szczególnie tanio, plan kosztuje ok. 35 mln € (148 mln zł), jednak efekt to ciekawe połączenie historii i nowoczesności.

Stadio Atleti Azzurri d'Italia© Atalanta Bergamo / De8 Architetti

Do zaplanowania kompletnej przebudowy stadionu Atalanta Bergamo zatrudniła De8 Architetti, studio, z którym klub współpracował już przy modernizacji zabytkowych trybun wzdłuż boiska oraz rozbudowie centrum treningowego. Zlecenie przyszło oficjalnie dopiero po tym, jak zespół przejął stadion od miasta za ok. 10 mln € w sierpniu 2017, jednak nad inwestycją pracowano już wcześniej.

Stadio Atleti Azzurri d'Italia© Atalanta Bergamo / De8 Architetti

Zgodnie z zobowiązaniem samorządu Bergamo klub musi zachować zabytkowe fasady oraz zadaszenie na zachodzie, dlatego De8 postanowili nie ruszać trybun wzdłuż boiska prawie wcale, zachowując je w stanie po modernizacji z 2015.

To oznaczało, że muszą zmieścić jak najwięcej widzów za bramkami, które po raz pierwszy w historii utworzą układ bez bieżni lekkoatletycznej. Jednopoziomowa widownia będzie mieć 21 rzędów w pobliżu starych trybun i w narożnikach, ale urośnie do aż 37 rzędów za brakami. Dzięki temu powstaną dwie stosunkowo wysokie jednopoziomowe trybuny, co pozytywnie wpłynie na atmosferę.

Stadio Atleti Azzurri d'Italia© Atalanta Bergamo / De8 Architetti

Ponieważ dostępna przestrzeń i dopuszczalna forma zabudowy jest bardzo ograniczona, trybuny mają maksymalnie uproszczony kształt i zostaną pokryte poduszkami ETFE w bardzo stonowanych kolorach, jedynie z czarnymi i niebieskimi akcentami.

Na południowym przedpolu powstanie otwarty publiczny plac, a na parterze południowej trybuny znajdą się lokale komercyjne. Z kolei istniejący w tym miejscu parking zostanie przeniesiony pod ziemię.

Stadio Atleti Azzurri d'Italia© Atalanta Bergamo / De8 Architetti

Reklama