Montreal: Stadion Olimpijski schronieniem dla uchodźców

źródło: TheStar.com; autor: michał

Montreal: Stadion Olimpijski schronieniem dla uchodźców Od objęcia prezydentury przez Trumpa tysiące ludzi uciekają z USA i szukają schronienia w Kanadzie. Zabrakło miejsc w schroniskach, więc oddano w ich ręce Stadion Olimpijski.

Reklama

Docelowo ma tu być 600 „pokoi” – tymczasowych boksów z miejscem do spania czy szafkami na najpotrzebniejsze rzeczy. Mowa o wielkim Stadionie Olimpijskim w Montrealu, znanym dotąd przede wszystkim z niebywałej architektury i rosnących strat, jakie przynosi.

Teraz zamieni się w największe w prowincji Quebec schronisko dla osób szukających w Kanadzie Azylu. Do piątku włącznie liczba mieszkańców wyniosła 132 osoby, ale może rosnąć szybko. Liczba uchodźców przekraczających granicę między USA a Kanadą stale rośnie. Tylko w lipcu miejscowa organizacja rejestrująca uchodźców przyjęła 1674 osoby, ponad dwukrotnie więcej niż w czerwcu.

Uchodźcy idą z USA

W przeciwieństwie do realiów europejskich, w Kanadzie największy odsetek przybyszów stanowią mieszkańcy USA. Nie ci legalni, ale niezarejestrowani urzędowo. To przede wszystkim emigranci z Haiti, wielu z nich mieszkało w USA od lat. Jednak Donald Trump zapowiedział deportowanie Haitańczyków, którzy dotąd byli chronieni prawnie przed powrotem do zrujnowanego klęskami i przestępczością kraju. Dlatego teraz szukają schronienia w Montrealu, gdzie od lat istnieje spora społeczność haitańska, a urzędowym językiem jest francuski, podobnie jak na Haiti. Poza osobami pochodzenia haitańskiego pojawiają się też osoby z Meksyku, Turcji i Nigerii.

Montreal Olympic Stadium© Ray

Wszystkich łączy strach przed wyrzuceniem z USA do swojego lub obcego kraju (częstym miejscem deportacji jest Meksyk, nawet dla osób spoza Meksyku). Formalnie nie mogą ubiegać się o azyl w Kanadzie, ponieważ USA i Kanada mają umowę zobowiązującą osoby uciekające przed kryzysami humanitarnymi do ubiegania się o azyl w pierwszym państwie, w którym się pojawią – w przypadku uciekających jest to USA.

Jednak jest wyjątek, który mówi o przedostaniu się do drugiego kraju poprzez przekroczenie granicy w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Dlatego właśnie najwięcej azylantów przechodzi przez granicę pomiędzy New Hampshire a Quebec. Tam kanadyjskie służby przechwyciły już 3350 osób, co stanowi aż 77% całej nielegalnej imigracji z USA.

Olimpijski tylko tymczasowo

Decyzja o włączeniu Stadionu Olimpijskiego do listy schronisk dla uchodźców zapadła na początku tygodnia, po zapełnieniu wszystkich stałych obiektów o takim przeznaczeniu. Jednak stadion ma służyć temu celowi tylko w krótkim terminie, ponieważ po stosunkowo szybkim przejściu procedur jego mieszkańcy mają przenosić się do miasta, by szukać miejsca zamieszkania samodzielnie.

W przyszłym roku kanadyjski gigant stanie się jednym z największych biurowców Montrealu poza ścisłym centrum. Przeniesie się tu ok. tysiąc pracowników firmy Desjardins. Aktualnie trwa przebudowa wieży, by mogła służyć jako obiekt biurowy.

Reklama