Stadion i projekt: Propozycja Birmingham do Commonwealth Games 2022

źródło: własne | MK

Stadion i projekt: Propozycja Birmingham do Commonwealth Games 2022 Birmingham to pierwsze miasto, które pokazało swój pomysł na stadion główny Igrzysk Wspólnoty Narodów 2022. Kluczowe założenie to bazowanie na istniejącej infrastrukturze. Przynajmniej w teorii.

Reklama

Alexander Stadium to obiekt, którego nie planowaliśmy dodawać do bazy Stadiony.net w najbliższej przyszłości, ponieważ piłka nożna to tutaj sport incydentalny, prawie nie uprawiany. Jednak największy lekkoatletyczny obiekt w Brimingham ma spory atut: właśnie został wskazany jako gospodarz Commonwealth Games 2022, jeśli to właśnie największe miasto środkowej Anglii otrzyma prawa do organizacji imprezy.

Birmingham 2022 Commonwealth Games

Birmingham 2022 Commonwealth GamesSytuacja jest bardzo nietypowa, ponieważ Igrzyska Wspólnoty Narodów 2022 już miały gospodarza. W 2015 wybrano do tej roli Durban w RPA, który między innymi z myślą o tej imprezie postawił wyjątkowo kosztowny Moses Mabhida Stadium. Południowoafrykańskie miasto poinformowało jednak wiosną tego roku, że nie da rady zorganizować imprezy ze względów finansowych.

W związku z tym natychmiast ruszyła „awaryjna” procedura wyboru następcy. Liczy się czas, ponieważ dwa lata już są zmarnowane, a impreza ma się rozpocząć za dokładnie 5 lat. Do tej pory zgłosiły się trzy miasta: Birmingham, Liverpool oraz kanadyjska Victoria. Właśnie Birmingham jako pierwsze pokazało, jaki będzie główny stadion.

Alexander Stadium nie należy do najstarszych, przynajmniej w obecnym wcieleniu. Powstał w 1976 roku i był już elementem kandydatury Birmingham do organizacji Igrzysk Olimpijskich w 1992 roku. Tym razem plan jest stosunkowo skromny, choć i tak nie obędzie się bez wielkich wydatków.

Założenie jest takie: stara trybuna główna zostanie zburzona, a jej rolę przejmie powstała w 2012 roku (za ok. 13,5 mln funtów, czyli 65 mln zł) trybuna wschodnia. Oferuje i wystarczającą pojemność, i powierzchnię użytkową.

Birmingham 2022 Commonwealth Games

Trybuna ma ok. 5 tys. miejsc, co oznacza, że trzeba dobudować kolejnych 35-37 tysięcy, by spełnić oczekiwania stawiane przed główną areną Commonwealth Games. Dlatego mają powstać dwupoziomowe łuki, częściowo demontowalne. Na czas imprezy faktycznie zmieści się 40 tysięcy widzów, natomiast w perspektywie wieloletniej pojemność spadnie do 25 tysięcy.

Birmingham 2022 Commonwealth Games

Birmingham 2022 Commonwealth Games

Reklama