Rumunia: Porażka w Krajowie – kopuła jest krzywa

źródło: Craiova Cetatea Banilor Las Vegasul Romaniei; autor: michał

Rumunia: Porażka w Krajowie – kopuła jest krzywa Gdy budowniczowie nowego 30-tysięcznika w Krajowie zaczęli domykać dwie połowy kopuły dachu, okazało się, że jedna część jest 25-30 centymetrów wyżej od drugiej.

Reklama

Nowy stadion w rumuńskiej Krajowie ostatnio ma coraz gorszą prasę. Pomijając nawet, że miał być gotowy w 2016 roku, a wciąż jest w budowie (pierwotny harmonogram był skrajnie optymistyczny). Duża część z tej złej prasy jest zupełnie nieuzasadniona i świadczy raczej o braku wiedzy dziennikarzy, którzy w lipcu doszukiwali się skandalu w zmianach w projekcie pomiędzy koncepcją a właściwą dokumentacją.

Nie opisywaliśmy tej sprawy, ponieważ żaden z artykułów o skandalizujących tytułach nie był po prostu wiarygodny. Trudno potraktować poważnie uwagi, że dach stadionu obniżono, ponieważ testy w tunelu aerodynamicznym wykazały, że tamten mógłby się zerwać. No tak, po to właśnie są prowadzone testy i dlatego prowadzi się je przed rozpoczęciem budowy.

Stadionul Ion Oblemenco© Craiova Cetatea Banilor Las Vegasul Romaniei

Niestety, w ostatnich dniach wykonawca dał „poszukiwaczom kliknięć” potężny oręż do rąk. Okazało się, że budowana ćwiartkami wielka kopuła dachu nie łączy się po północnej stronie. Mówiąc wprost, północno-zachodnia część o jakieś 25-30 centymetrów wyższa od północno-wschodniej.

Sprawę upublicznił bloger z Krajowy, który na własne oczy obserwował, jak robotnicy podejmowali karkołomne próby połączenia obu elementów. Po jego nagraniach wideo (powyżej i poniżej) media w całej Rumunii znów zaczęły drwić z inwestycji dla ponad 30 tys. osób. Tym razem już zasadnie, ponieważ tak duża rozbieżność tak ogromnych elementów stadionu nie ma prawa się przydarzyć.

Stadionul Ion Oblemenco© Craiova Cetatea Banilor Las Vegasul Romaniei

Co więc dalej? Spostrzegawczy bloger pojawił się na stadionie również dziś i pokazał, jak ratowana jest sytuacja. Ścięto nierówne elementy i usunięto źle położone poszycie dachu. Całość będzie teraz uzupełniana docinanymi pod wymiar elementami. Nie mamy jednak odpowiedzi, czy to nie wpłynie na bezpieczeństwo dachu.

Reklama