Nowy: „Totalnie niegodziwy stadion”

źródło: własne | MK; autor: michał

Nowy: „Totalnie niegodziwy stadion” To jedna z najdziwniejszych oficjalnych nazw, ale kryje się za nią całkiem godziwy stadion. Ba! Grają na nim rezerwy wielkiego Liverpoolu, choć na co dzień znany jest z rugby. Poznajcie Totally Wicked Stadium!

Reklama

Pierwotnie zajmowane przez hutę szkła tereny w atrakcyjnej części St. Helens (na wschód od Liverpoolu) zostały w latach 2009-2011 poddane regeneracji. Ogromna większość dawnej huty (190 tys. m2) została zburzona w 2009 roku, by zrobić miejsce dla stadionu o pojemności 18 tys. widzów, a także wielkopowierzchniowego marketu Tesco.

Totally Wicked Stadium

Oba obiekty były budowane jednocześnie, choć sklep oddano minimalnie wcześniej, w październiku 2011. Stadion był gotowy w listopadzie, co oznaczało rozegranie pierwszego meczu na początku 2012 roku. Gospodarzem od pierwszej chwili jest klub rugby St. Helens RFC, jednak obiekt jest używany również jako stadion rezerwowy Liverpool FC.

Totally Wicked Stadium© Jymothy

Zbudowany w układzie wschód-zachód obiekt sportowy ma główną trybunę na południu i tu koncentruje się jego infrastruktura, w tym szatnie, strefa dla mediów, powierzchnie komercyjne pod wynajem oraz siedziba klubu sportowego. Trybunę zdobi efektowna czerwona elewacja, a obły kształt stadionu sprawia, że można mu przypisać wartość estetyczną, nawet jeśli umiarkowaną.

Totally Wicked Stadium© Jeff Wharton

Tylko trybuny wzdłuż boiska są wyposażone w krzesełka, ponieważ w Wielkiej Brytanii można legalnie wykorzystywać miejsca stojące w meczach rugby i właśnie te mają do dyspozycji kibice za obiema bramkami. To też sprawiło, że rekord frekwencji przekracza nominalną pojemność.

W chwili otwarcia stadion nosił nazwę Langtree Park na mocy partnerstwa z głównym wykonawcą, grupą Langtree. W 2016 zdobył światowy rozgłos po ogłoszeniu, że nazwa zmieni się na Totally Wicked Stadium (dosłowne tłumaczenie: „Totalnie niegodziwy stadion”) na 5 lat, promując producenta e-papierosów.

Reklama