USA: Podatnicy pokonali stadion w St. Louis

źródło: własne | MK

USA: Podatnicy pokonali stadion w St. Louis Głos oddano mieszkańcom, a ci zdecydowali, że nie godzą się na przekazanie 60 mln $ ze swoich pieniędzy na nowy stadion piłkarski w St. Louis. Co dalej, nie wiadomo.

Reklama

Wczoraj w największym mieście Missouri odbyło się referendum, którego wynik był kluczowy dla powstania nowego stadionu dla planowanego klubu MLS. By stadion powstał, musiały przejść oba wnioski, o które byli pytani mieszkańcy.

Wniosek 1 dotyczył podniesienia o pół centa podatku dochodowego, by rozbudować publiczny transport w aglomeracji. Drugi wniosek to przekazanie 60 mln $ na budowę samego stadionu.

St. Louis MLS Stadium

O ile w przypadku pierwszej decyzji mieszkańcy byli stosunkowo zgodni (ok. 60% za i 40% przeciw), o tyle dofinansowanie stadionu po prostu przepadło. Przeciwko niemu zagłosowało 53% mieszkańców, a za nim – 47%.

Co to oznacza? Na pewno poważny cios w kandydaturę St. Louis jako miasta ubiegającego się o miejsce w MLS. Świadczy o tym zresztą komunikat samej ligi: Przez wiele lat wierzyliśmy, że St. Louis byłoby świetnym rynkiem dla MLS, jednak brak pozytywnej decyzji w referendum to poważny cios dla szans miasta na miejsce w lidze, a także strata dla społeczności.

St. Louis to jedno z aż 12 miast, które ubiegają się o cztery miejsca w lidze. W tym roku poznamy dwa ośrodki, w których powstaną nowe stadiony i – być może – kluby. Jeśli St. Louis uda się wypracować inny model finansowania stadionu, miasto być może powalczy jeszcze o jedno z dwóch ostatnich miejsc w przyszłym roku.

Reklama