Stadion Roku 2016: Powód 28 – Yancheng SC Stadium

źródło: własne | MK

Stadion Roku 2016: Powód 28 – Yancheng SC Stadium Trybuny okryte skrzydłami żurawia – tego jeszcze nie było. Co prawda nie są przedstawione dosłownie, ale symbolika się broni, a efekt wizualny jest naprawdę ciekawy.

Reklama

W minionej edycji mieliśmy trzy nominacje z Chin i wszystkie trzy bardzo przypadły Wam do gustu. W tym roku z Państwa Środka jest tylko jeden stadion, w dodatku z niezbyt dużego miasta (ot, trochę mniejsze od Warszawy). Czy mimo to zagłosujecie na niego w konkursie na Stadion Roku?

Yancheng SC Stadium

Yancheng faktycznie jest mniejszy od Warszawy, choć tempo rozrostu tego miasta sugeruje, że polska stolica wkrótce przegra wyścig. Jeszcze w 2009 roku istniały tu tereny uprawne, ale w 2011 trwała już budowa największego stadionu miejskiego. Teren o powierzchni aż 41 hektarów otoczyły szerokie aleje, a nowa południowa dzielnica zaczęła powstawać w cieniu rosnących na północy biurowców.

Do 2016 roku powstał jedynie stadion, jednak docelowo zaplanowano tu także halę widowiskową dla ok. 8 tys. widzów, krytą pływalnię na 1500 miejsc oraz kryty kort tenisowy. Te trzy obiekty mają przypominać bryłki soli, nawiązując do tradycji miasta (Yancheng to dosłownie „Miasto Soli”).

Yancheng SC Stadium

Sam główny stadion ma nieco inną symbolikę, choć wszystkie budynki zostały zaokrąglone, by zmniejszyć wizualny wpływ na otoczenie. Nawet po zmiękczeniu bryły, wysoki na 45,6m stadion jest wyrazisty i ma przypominać żurawia mandżurskiego obejmującego skrzydłami trybuny. Żuraw to symbol długowieczności/nieśmiertelności, a kolorystyka (cztery odcienie szarości i czerwień) nawiązuje właśnie do tego gatunku. Łącznie na „skrzydła” składa się 30 tys. trapezoidalnych paneli z kompozytów aluminiowych (łącznie aż 60 tys. m2).

Pod nimi kryje się 57 tys. m2 powierzchni użytkowej, rozłożonej na 4 piętra. Same trybuny, choć jednopoziomowe, mieszczą ponad 37 tys. widzów. Kompleks ma być jednym z wiodących w Chinach pod względem ekologii. Zbierana z deszczu woda nie tylko pozwoli podlać roślinność, pielęgnować boiska i zaopatrzyć toalety, ale też uruchomić myjnię samochodową. Do tego przewidziano również ok. 4 tys. m2 baterii słonecznych.

Yancheng SC Stadium

Reklama