USA: Gotowi na Super Bowl? NRG Stadium tak!

źródło: własne | MK; autor: michał

USA: Gotowi na Super Bowl? NRG Stadium tak! W Teksasie wszystko musi być bardziej imponujące. Pod względem pojemności rekordu nie będzie, ale zamontowali największe ekrany świata i wydali fortunę na Wi-Fi. W końcu tweety nie mogą czekać…

Reklama

To już dziś (właściwie jutro, dokładnie o 0:30), najważniejszy mecz futbolu amerykańskiego, 51. edycja Super Bowl. NRG Stadium dobrze znacie ze Stadiony.net, mamy ten budynek w bazie od wielu lat. Dziś już nie nazywa się Reliant Stadium, ale mimo zmiany nazwy sponsor jest ten sam.

I właśnie ten sponsor, wiodący dostawca energii, zapewnił w pełni ekologiczne zasilanie NRG Stadium na czas dzisiejszego Super Bowl. Tak, już na kilka godzin przed meczem stadion oficjalnie będzie zasilany wyłącznie czystą energią, choć… tylko w teorii. To nie tak, że sam obiekt ją produkuje. Po prostu NRG kupuje równowartość zużycia – ile megawatogodzin zużyje stadion, tyle NRG kupi od dostawców czystej energii. Taka PR-owa sztuczka.

NRG StadiumFot: US Customs and Border Protection (US Government License)

Za to nie jest sztuczką wprowadzenie na NRG Stadium zupełnie nowego oświetlenia, dzięki któremu zużycie prądu przez lampy spadło aż o 60% w stosunku do systemu zainstalowanego w 2002 roku, gdy stadion otwierano. To łącznie aż 65 tys. lamp LED (!), niewiele mniej niż stadion ma krzesełek (71,8 tys.).

NRG StadiumFot: US Customs and Border Protection (US Government License)

Kolejny imponujący element wyposażenia – zainstalowany wyłącznie na ten jeden dzień – to zespół kamer telewizji Fox News. Mecz o Super Bowl między NE Patriots i Atlanta Falcons będzie transmitowało łącznie 99 kamer (!), z czego 83 mają być skupione wyłącznie na boisku. W tej liczbie jest 38 kamer, które mają dać widzom wrażenie „bycia zawodnikiem” – będą śledzić zagrania w dynamiczny sposób, by dać niespotykane dotąd ujęcia.

Oczywiście przed Super Bowl wymieniono też murawę, ale pierwszym i chyba najbardziej podstawowym elementem, który doczekał się wymiany, były telebimy. Na NRG Stadium już w 2013, w ramach przygotowań, rozpoczęła się instalacja dwóch ekranów nad każdą z bramek, o łącznej powierzchni 1352 m2. Standardowe telebimy na stadionie piłkarskim zwykle mają do 100 m2, więc skala jest przytłaczająca i dała NRG Stadium tytuł nowego rekordzisty pod względem powierzchni ekranów.

NRG StadiumFot: Victor Araiza (cc: by-nc)

Zaraz po ich instalacji, jeszcze w 2013, ruszyły przygotowania do stworzenia sieci WiFi dla kibiców. Przez trzy lata powstawała tu jedna z najbardziej przepustowych sieci świata, warta ogromne 40 mln $ (160 mln zł). Dzięki temu dziś nadkomplet publiczności ma swobodnie publikować posty w mediach społecznościowych, bez typowego dla stadionów spowolnienia. Podczas zeszłorocznego Super Bowl kibice przesłali 10 terabajtów danych (standardowy mecz NFL to ok. 4 TB), w tej edycji ma być jeszcze więcej.

Reklama