Stadion Roku 2016: Powód 8 – Doosan Arena

źródło: własne | MK; autor: michał

Stadion Roku 2016: Powód 8 – Doosan Arena Podobnie jak w przypadku Udinese, również stadion u naszych czeskich sąsiadów z Pilzna nie jest do końca znany ze swojej komercyjnej nazwy. Dla kibiców „Viktorki” to wciąż Struncovy sady, choć całkiem odmienione.

Reklama

Jeśli od dłuższego czasu nie śledziliście ligi czeskiej, to na pytanie o najlepszy klub pewnie odpowiecie Sparta, może Slavia. Ale nie, Viktoria Pilzno właśnie idzie po trzecie z rzędu mistrzostwo, nawet jeśli utytułowani rywale z Pragi depczą jej po piętach. Ich stadion też stopniowo dorównuje poziomowi klubu i jego potrzebom.

Struncovy Sady© FC Viktoria Plzen

Struncovy sady pamiętamy jeszcze z początków Stadiony.net. Wtedy to był stadion lekkoatletyczny, ale jego bardzo przyzwoita trybuna główna na tle polskich „ruin” sprzed 2006 roku wyglądała naprawdę okazale. W Polsce wiele się od tego czasu zmieniło, ale i w Pilźnie poszli do przodu na tyle, że dziś oglądamy ten stadion wśród nominacji do miana Stadionu Roku 2016.

Struncovy Sady© FC Viktoria Plzen

Oczywiście to jedna z bardzo skromnych propozycji, ale też na wskroś racjonalna. Kawałek po kawałku stadion został przebudowany, umożliwiając Viktorii grę u siebie i przeobrażenie z lekkoatletycznego w bardzo zwarty i przyjazny kibicom piłkarskim obiekt.

Najpierw stanęły trzy nowe trybuny w 2011, później przebudowano tę główną na zachodzie, a w latach 2015-2016 doszły pawilony w zachodnich narożnikach i klatki schodowe owinięte wokół masztów oświetleniowych. Jak bardzo różni się obecny stadion od poprzedniego pokazuje zdjęcie poniżej. Po prawej stara trybuna wschodnia, a po lewej nowa – zobaczcie jak bardzo przybliżyła się do boiska!

Struncovy Sady© Groundhopping.se

Zabudowa obu narożników po zachodniej stronie kosztowała ok. 90 mln koron (14,6 mln zł) i dzięki nim stadion jest dziś w pełni domkniętą całością. W nowych pomieszczeniach można znaleźć zaplecze rehabilitacyjne i fizjoterapeutyczne, pokoje hotelowe czy jadalnię dla młodzieży szkolonej przez Viktorię. Całkowita przebudowa Doosan Areny pochłonęła 508 mln koron brutto (82,25 mln zł). Za tę cenę Viktoria otrzymała jeden z najlepszych czeskich stadionów piłkarskich, z pojemnością blisko 12 tys. osób.

Klub uznał ten rozmiar za odpowiadający potencjałowi i rzeczywiście liczby to potwierdzają. Aktualnie Viktoria, która jest liderem w tabeli czeskiej ligi, gromadzi co mecz ok. 10 tys. widzów, najwięcej w kraju.

Struncovy Sady

Reklama