Stadion Roku 2016: Powód 13 – Karbala Intl. Stadium

źródło: własne | MK; autor: michał

Stadion Roku 2016: Powód 13 – Karbala Intl. Stadium W 2016 po raz kolejny przypomniano nam, że Irak pomimo trudnej sytuacji politycznej to znów rozwijający się kraj, w którym stadiony budowane są na potęgę.

Reklama

Niestabilna sytuacja polityczna w Iraku zatrzęsła planami odbudowy infrastruktury sportowej – część projektów stanęła, a stadion w Anbarze został wysadzony przez ISIS zanim powstał w pełni. To wszystko prawda, ale mimo to w 2016 udało się oddać jeden duży i nowoczesny obiekt, w centralnej Karbali.

Karbala Stadium

Nie obyło się bez kompromisów – pomiędzy wczesną koncepcją a oddaniem stadionu doszło do wielu zmian upraszczających obiekt. Chyba najważniejsza dotyczy usunięcia z planowanego stadionu bieżni.

Zniknęły też ozdobne fasady, ale udało się doprowadzić do końca i dzięki temu powstał pierwszy tak duży i tak nowoczesny typowo piłkarski stadion w całym Iraku. Uproszczona kopuła stadionu ma 35 metrów wysokości i zachowała istotne elementy wyjściowego założenia – jasne translucentne segmenty za bramkami.

Karbala Stadium

Zapełnił się do ostatniego miejsca już pierwszego dnia, choć danych dla meczów ligowych Karbala FC niestety nie mamy. Mamy za to pewność, że gdy tylko Irak znów będzie miał zgodę FIFA na organizację meczów w swoim kraju (na razie są „gospodarzami” w Iranie), 30 tysięcy widzów wygodnie obejrzy tutaj mecz swojej reprezentacji!

Karbala Stadium

Reklama