Stadion Roku 2016: Powód 10 - Estádio do Maritimo

źródło: własne | MK

Stadion Roku 2016: Powód 10 - Estádio do Maritimo Dosłownie kilka kroków stąd urodził się boski Cristiano Ronaldo. Lub nieboski, ale jednak się urodził. W 2016 urodził się z kolei nowy stadion, który powstał w jednym z bardziej wymagających miejsc na świecie.

Reklama

Portugalskie Funchal leży na odległej Maderze, bliżej Afryki niż Europy. Ciepły klimat i górzysty krajobraz wyspy to raj dla turystów, ale spiętrzona powierzchnia sprawia, że płaskiego terenu pod stadion próżno tu szukać. A mimo to są aż dwa profesjonalne obiekty w samym Funchal, gdzie urodził się Cristiano Ronaldo. Zresztą, urodził się dosłownie rzut beretem od naszego portugalskiego kandydata do miana Stadionu Roku 2016, Estádio do Maritimo.

Estadio do Maritimo

Gdy się rodził, stał tu podstarzały już lekkoatletyczny Estádio dos Barreiros, ale dziś nie ma po nim śladu. Jest za to klasycznie futbolowy następca, już w prywatnych rękach zamiast w samorządowych.

W kwietniu 2009 stadion w Funchal oficjalnie przestał być obiektem publicznym, przechodząc w zarząd CS Maritimo. Klub zobowiązał się, że budynek nie będzie już ciężarem dla podatników, ale w zamian inwestycja w jego przebudowę miała otrzymać wsparcie publiczne. By to było możliwe, podzielono jej części na sportową i komercyjną.

Prace nad przebudową ruszyły pod koniec lata 2009, ponieważ projekt planowanej modernizacji był gotowy już od wielu miesięcy. Niestety, po niewiele ponad roku prac budowa została wstrzymana z powodu cofnięcia dotacji publicznej, szacowanej na ok. 31,5 mln €.

Estadio do Maritimo

Po wielu perturbacjach udało się wznowić roboty dopiero w 2014 roku i doprowadzić do oddania pierwszej trybuny – północnej. Później prace poszły już sprawnie, umożliwiając oddanie ostatniej części stadionu w 2016. Całkowita przebudowa miała proste założenia: przeobrażenie starego stadionu lekkoatletycznego w bardziej kompaktowy piłkarski, oferujący nie mniej niż 9 tys. zadaszonych krzesełek.

Dodatkowo główny architekt Pedro Araújo rozwiązał problem braku parkingów poprzez ulokowanie trójpoziomowego parkingu pod trybuną wschodnią. Tam widzowie po schodach idą na czwarty poziom, czyli zewnętrzną promenadę stadionu będącą jednocześnie tarasem widokowym na piękną okolicę.

Widok na morze i wzgórza Funchal oferują również loże na zachodniej trybunie. To tu znajduje się loża prezydencka oraz 42 mniejsze prywatne loże. Dzięki ich oddaniu do użytku stadion przekroczył w grudniu 2016 granicę 10 tys. miejsc na widowni.

Estadio do Maritimo

Reklama