Nowy stadion: Czerwono-niebieskie wstęgi ze wschodnich Chin

źródło: własne | MK

Nowy stadion: Czerwono-niebieskie wstęgi ze wschodnich Chin Chiny to prawdziwa kopalnia fascynujących stadionów. Kolejny z nich właśnie pojawił się w bazie Stadiony.net i jest na co popatrzeć.

Reklama

Jeszcze w 2000 roku był tu zdegradowany kamieniołom na przedmieściach Zhenjiangu, ale bardzo szybki rozwój chińskich miast dał się odczuć również tutaj. Zhenjiang wchłonął to miejsce, zamknął w siatce szerokich alei, które wyznaczyły działkę o powierzchni 190 tys. m2.

Zhenjiang Stadium

Nieregularny teren kamieniołomu posłużył za bazę dla stworzenia parku ze wzgórzami, punktem widokowym, kanałami wodnymi i stawami. W zieleni rozmieszczono boiska/korty treningowe, ale najważniejszą rolę odegrały warte 1,2 mld juanów (ok. 620 mln zł w chwili otwarcia) trzy wielkie obiekty kubaturowe.

Zhenjiang Stadium

Ten pierwszy to oczywiście stadion, którego widownia nominalnie mieści 30 tys. widzów w układzie lekkoatletycznym i z częściowym zadaszeniem. Gościł nawet istotne mecze piłkarskie, gdy był w 2013 tymczasowym domem grającego w najwyższej lidze Jiangsu. Obok stadionu powstała hala widowiskowa dla 6 tys. widzów, centrum wystawiennicze z 600 stanowiskami i stadion treningowy.

Zhenjiang Stadium

Całość powstawała 3 lata, do późnego 2012. Efekt jest wizualnie interesujący dzięki spleceniu stadionu i hali w jeden obiekt za pomocą czerwonej i niebieskiej wstęgi z gęstej, rozświetlanej nocą diodami, siatki.

Zhenjiang Stadium

Kontrastujące ze sobą barwy mają wyrażać przenikanie się lokalnych kultur. Czerwona wstęga znad głównej trybuny stadionu to nawiązanie do bardziej kontynentalnej tradycji Chuhan, a niebieska symbolizuje nadmorskie dziedzictwo Wuyue.

Reklama