Sankt Petersburg: Mieli zapłacić 43 miliardy, zapłacili 48

źródło: Fontanka.ru

Sankt Petersburg: Mieli zapłacić 43 miliardy, zapłacili 48 Oficjalny budżet Zenit Areny pozostaje na poziomie 42,8 mld rubli. Niestety, realne wydatki do 2017 to aż 48 miliardów. Okazuje się, że ponad 5 mld zapłacono dwukrotnie.

Reklama

Znany rosyjski serwis internetowy Fontanka postanowił prześledzić całą dokumentację finansową Zenit Areny od początku budowy w 2006 roku. Zgodnie z aktualnymi szacunkami Komitetu Budowlanego Sankt Petersburga, budżet powinien wynosić 42,8 mld rubli.

Suma i tak jest wyższa od oczekiwań, ale ustalenia Fontanki wskazują, że na stadion wydano o całe 5,2 mld więcej niż wskazują urzędnicy. Do dziś na stadion na Krestowskim Ostrowie poszło aż 48 mld rubli. Rozbieżność sięga w przeliczeniu aż 360 mln zł, skąd tak ogromna różnica?

Zenit Arena

Okazuje się, że za część zadań na budowie zapłacono dwa razy. Najpierw pieniądze otrzymała firma Transstroi, którą w połowie 2016 wyrzucono z budowy, a później za niewykonane prace trzeba było zapłacić kontynuatorowi – Metrostroi.

Powstaje więc pytanie, czy oficjalna suma nie powinna wynosić 48 mld rubli, skoro tyle faktycznie zapłacono. Oczywiście takie postawienie sprawy nie jest na rękę urzędnikom nadzorującym budowę, która od 2006 roku podrożała prawie ośmiokrotnie (!!!), zaczynając z budżetem na poziomie 6,4 mld rubli. Nic dziwnego, że lepiej wygląda i tak przekroczony wielokrotnie budżet 42,8 niż 48 mld rubli.

Samorząd liczy na odzyskanie w sądzie środków, które powodują tę różnicę. Problem jednak w tym, że nie tylko Sankt Petersburg pozwał Transstroi. Były wykonawca odwzajemnił pozew, a swoją stratę na budowie oszacował na 6,9 mld rubli (roszczenie jest nieco niższe, ale i tak w okolicach 5 mld). Nie można zatem wykluczyć, że za kilka lat realny budżet inwestycji okaże się jeszcze wyższy, gdyby to Transstroi dowiódł swoich racji skuteczniej niż inwestor.

Reklama