Hiszpania: Real Sociedad planuje przebudowę Anoety

źródło: własne | MK; autor: michał

Hiszpania: Real Sociedad planuje przebudowę Anoety Po latach oczekiwania wreszcie wszystkie kryteria spełnione, a pieniądze zabezpieczone. Teraz pozostaje pytanie, czy uda się przebudować stadion bez konieczności czasowej wyprowadzki.

Reklama

Gdyby udało się zrealizować pierwotne plany, Real Sociedad dziś kończyłby już przebudowę Estadio Anoeta. Ale zamiast kończyć w czerwcu 2017, klub zacznie prace w maju przyszłego roku. Dwuletnie opóźnienie względem zamierzeń można jednak wreszcie zostawić za sobą, ponieważ kilka dni temu władze Kraju Basków zatwierdziły dofinansowanie dla projektu.

Anoeta

Przypomnijmy, że w 2014 roku Real Sociedad chciał finansować prace w 100% prywatnie. Projekt okazał się jednak droższy od oczekiwań, stąd potrzeba wsparcia publicznego. Według zaakceptowanego scenariusza klub wyłoży 30-36 mln €, 10 mln € przekaże Kraj Basków, a 4 mln € prowincja Gipuzkoa. Łączny budżet opiewa na 50 745 132 € (228 mln zł).

Ponieważ pieniądze są zabezpieczone, można ruszać z przebudową tuż po zakończeniu aktualnego sezonu. Real liczy, że uda się zaplanować harmonogram tak, by rozegrać prawie wszystkie lub nawet wszystkie mecze u siebie. Jeśli jednak nie będzie to możliwe, to klub uda się do oddalonego o ok. 100 km Bilbao, gdzie Athletic przyjmie „sąsiadów” gościnnie na San Mames. Byłby to zwrot przysługi, jaką Real Sociedad wyświadczył Athletikowi w 2013 roku, w trakcie budowy San Mames.

Przebudowa Estadio Anoeta ma potrwać ok. 2 lata, a jej celem jest przekształcenie lekkoatletycznego obiektu w typowo piłkarski. Boisko zostanie obniżone, trybuny przysuną się do boiska, a te za bramkami powstaną od podstaw. Nowa pojemność przekroczy 40 tys. miejsc.

Anoeta

Reklama