Nowy projekt: Nacional zmienia projekt i idzie naprzód

źródło: własne | MK; autor: michał

Nowy projekt: Nacional zmienia projekt i idzie naprzód W stolicy Urugwaju powstaje drugi wielki i prywatny stadion. Po Penarolu teraz drugi wielki klub, Nacional, buduje. Zmienili koncepcję na tańszą, ale za to przerosną rywali. O całe 14 krzesełek!

Reklama

W lipcu 2016 udziałowcy Nacionalu podczas walnego zgromadzenia zaakceptowali skromniejszy plan przebudowy dla Gran Parque Central niż ten proponowany rok wcześniej. Ale nawet bez zadaszenia i zwartych fasad obiekt ma pomieścić docelowo 40 019 osób. Dlaczego ta nierówna końcówka jest istotna? Ponieważ rozbudowa da 14 miejsc więcej niż nowy stadion odwiecznych rywali z Penarolu.

Estadio Gran Parque Central

Przygotowania do prac ruszyły za wschodnią trybuną już w 2015 roku, ponieważ właśnie ta część stadionu zmieni się najbardziej. Otrzyma dodatkowe zaplecze zwieńczone trzema poziomami lóż (72), a pod lożami przybędzie prawie 4 tys. krzesełek (pojemność wzrośnie z 8 600 do 12 040).

Estadio Gran Parque Central

Na południowej trybunie dobudowany będzie drugi poziom widowni, dzięki któremu liczba miejsc podskoczy z 4 700 do 9 180. Wreszcie, na zachodzie pawilon z lożami będzie przebudowany, a nad tymi już istniejącymi powstaną dwa kolejne piętra (80 lóż) i osobny trzeci poziom dla komentatorów.

Wszystkie wymienione powyżej prace, uwzględniając nowe elewacje na wschodzie i południu, mają potrwać 18 miesięcy. To pierwszy etap rozbudowy, po którym klub będzie dysponował 36,4 tysiącami miejsc. Po zakończeniu tych prac ruszy druga faza, w ramach której zachodnia trybuna otrzyma kolejne dwa poziomy lóż (54), a na północy powstanie drugi poziom zwykłej widowni, pozwalając na osiągnięcie granicy 40 019 miejsc.

Estadio Gran Parque Central

Całkowity koszt przebudowy ma być bardzo racjonalny, by nie powiedzieć skromny. To ok. 22,3 mln $ (88 mln zł), z czego 17,6 mln pochłonie pierwsza faza, a druga 4,8 mln. Zgodnie z decyzją akcjonariuszy prace będą finansowane przede wszystkim ze środków własnych (sprzedaż lóż), nie będą wymagały kupna nowych terenów i zaciągnięty na inwestycję kredyt nie przekroczy 30% (ok. 21,8%).

Jednocześnie Nacional na żadnym etapie nie wyniesie się z obiektu, rozgrywając wszystkie mecze u siebie.

Reklama