Tokio 2020: Olimpijski zatwierdzony, budowa od grudnia

źródło: własne | MK

Tokio 2020: Olimpijski zatwierdzony, budowa od grudnia Japoński rząd zatwierdził budowę nowego narodowego stadionu w Tokio. Przed podpisaniem umowy z wykonawcą projekt został odchudzony, ale potaniał bardzo nieznacznie…

Reklama

Dziś w Tokio rząd oficjalnie przypieczętował powstanie nowego narodowego stadionu olimpijskiego. To jeszcze nie umowa na budowę, ale zatwierdzenie ostatecznego projektu i jego budżetu. Ostatecznie inwestycja pochłonie 149 mld ¥ (aktualnie 5,7 mld zł), czyli o 4 miliardy jenów (150 mln zł) mniej niż zaproponowało konsorcjum wykonawców w grudniu.

National Olympic Stadium, Tokyo

By osiągnąć tę oszczędność, w ostatnich miesiącach trwały prace nad cięciem niepotrzebnych wydatków na stadionie. Skromniejsza architektura, zmniejszone ogrody na zapleczu trybun, reorganizacja niektórych powierzchni – to tylko część zabiegów, które można zaobserwować na najświeższych wizualizacjach, jakie znajdziecie w prezentacji projektu. Pod tekstem dostępne są również konkretne porównania pomiędzy wyjściowymi i aktualnymi wersjami projektu.

National Olympic Stadium, Tokyo

Wkrótce powinna zostać podpisana umowa z konsorcjum pod przewodnictwem koncernu Taisei, a budowa ma ruszyć oficjalnie w grudniu tego roku. Czas na jej zakończenie jest narzucony z góry, to 30 listopada 2019 roku. Czasu jest więc niewiele, biorąc pod uwagę rozmiar planowanego stadionu. Co prawda pojemność spadła z wyjściowych 80 tys. do ok. 68 tys. miejsc, ale to wciąż jeden z największych stadionów kiedykolwiek powstałych w Japonii.

National Olympic Stadium, Tokyo

Wiadomo już, że stadion nie zdąży powstać na Mistrzostwa Świata w rugby 2019, których miał być główną areną. Teraz nadrzędnym celem jest dostarczenie areny na Igrzyska Olimpijskie 2020 i nie ma tu już czasu na kolejne opóźnienia.

Warto pamiętać, że pierwszy konkurs na budowę nowego stadionu narodowego rozpisano jeszcze w 2012 roku, ale wyłoniona wtedy koncepcja była zdecydowanie za droga do realizacji, w dużej mierze z powodu źle rozpisanych wymogów konkursowych.

National Olympic Stadium, Tokyo

National Olympic Stadium, Tokyo

National Olympic Stadium, Tokyo

Reklama