Sankt Petersburg: Dach na Zenit Arenie zaczął się ruszać

źródło: własne | MK

Sankt Petersburg: Dach na Zenit Arenie zaczął się ruszać Po pierwszych testach w poniedziałek, dziś dach nad Zenit Areną jest już w połowie zamknięty. Do piątku zasunie się też druga połowa, kończąc testy pierwszego w Rosji ruchomego dachu.

Reklama

Nowy wykonawca Zenit Areny od poniedziałku zaczął testować system rozsuwania dachu nad boiskiem. Pierwszego dnia północna pokrywa została poruszona o 50 milimetrów, by sprawdzić działanie silników, które wprawiają ją w ruch.

We wtorek dalsze testy postępowały bardzo ostrożnie – kopuła poruszała się o 1-1,5 metra, po czym zatrzymywano ją i sprawdzano stan. Do wieczora udało się zasunąć tę połowę, a od wczoraj podobne przygotowania czynione są na drugiej części rozsuwanego zadaszenia. W piątek późnym popołudniem cały dach powinien być zamknięty.

Zenit Arena

Oczywiście docelowo konstrukcja będzie poruszać się znacznie szybciej, zamykanie i otwieranie dachu powinno trwać nie dłużej niż 15 minut. Na razie sprawdzana jest wytrzymałość oraz sprawność.

Każda z dwóch pokryw (nad południową i północną trybuną) powstała z 12 segmentów i była łączona z innymi dopiero na docelowej wysokości, prawie 80 metrów nad ziemią. Stalowy szkielet był gotowy od marca, ale we wrześniu zakończyło się rozpinanie na nim lekkiej membrany.

Zenit Arena, jak roboczo nazywany jest stadion na Krestowskim Ostrowie, powinien być gotowy na przełomie 2016 i 2017 roku. Po otwarciu stanie się domem Zenitu St. Petersburg, a następnie ugości Mistrzostwa Świata 2018 oraz Euro 2020.

Zenit Arena

Reklama