Nowy stadion: Mniejszy stadion największego wodza

źródło: własne | MK

Nowy stadion: Mniejszy stadion największego wodza Formalnie nie jest stadionem narodowym Korei Północnej, ale w praktyce pełni właśnie tę rolę. W cieniu największego stadionu świata stoi stadion im. Kim Ir Sena.

Reklama

Nocą do naszej bazy doszedł kolejny niezwykły budynek. Najbardziej centralnie położony stadion Pjongjangu powstał w 1926 roku, aż 63 lata przed swoim bardziej słynnym sąsiadem z wyspy Rungrado. Przez wiele dekad służył najważniejszym rozgrywkom w Korei, jeszcze przed podziałem kraju odbywały się tu słynne derby pomiędzy Pyongyang FC a seulskim Kyungsung FC.

Pyongyang

W pierwotnej formie obiekt ulokowany w malowniczym parku Moranbong przetrwał do połowy XX wieku, gdy został zniszczony przez bombardowania USA. Odbudowany dopiero po 15 latach (1969) stał się narodowym stadionem Korei Północnej.

PyongyangFot: Uwe Brodrecht (cc: by-sa)

Z pojemnością ok. 70 tys. miejsc pod dachem był areną pojedynków międzynarodowych, wieców i meczów ligowych, a do lat 90. również areną festiwalu Arirang, czyli narodowych gier masowych.

PyongyangFot: Limonta Sport

Od modernizacji w 1982 roku arena nosi imię wielkiego wodza Kim Ir Sena (od 1998 nazywanego wiecznym prezydentem od 1998), który w 1945 wygłosił tu swoje pierwsze przemówienie po powrocie z wygnania. I choć nie jest już największym obiektem Korei Północnej, de facto pełni rolę stadionu narodowego, goszcząc wszystkie mecze drużyn narodowych, a do tego ligowe pojedynki Pyongyang City SC.

PyongyangFot: Limonta Sport

Dziś stadion mieści ok. 50 tys. widzów i - po serii modernizacji w 2015 i 2016 - spełnia wszystkie wymogi FIFA.

Pyongyang© Frank-Jasperneite.de

Reklama