Nowe stadiony: Dla finalistów – Portugalia

źródło: własne | MK; autor: michał

Nowe stadiony: Dla finalistów – Portugalia Dwa nowe stadiony w Portugalii odkrywamy dzięki wygranej Cristiano Ronaldo i spółki w półfinale Euro 2016 w okolice jednej z aren Euro 2004. Tej, na której nikt już nie gra…

Reklama

Tylko dwa mecze do końca Euro 2016, a u nas jeszcze tylko dwie porcje nowych stadionów z krajów biorących udział. Dziś poznamy drugiego finalistę, ale najpierw poznajmy dwa ciekawe obiekty piłkarskie z Portugalii!

Portugal

 

Portugal Estádio de São Luís, Faro

Stadion zbudował powracający z USA przedsiębiorca Manuel Santo, który od otwarcia w 1923 roku nazywał go Santo Stadium. Obcojęzyczna nazwa nie przyjęła się jednak i już od lat 30. była w użyciu potoczna São Luís, od patrona XVII-wiecznego kościoła stojącego obok.

Portugal

Największy klub w Faro, Farense, grał tu od 1924 roku prawie nieprzerwanie, niezależnie od zmian własnościowych stadionu. A ten przechodził z rąk do rąk: najpierw Santo odsprzedał go innemu przedsiębiorcy (E. T. Lopes) w 1942, ten następnie przekazał miastu w 1957, a samorząd w 1986 oddał w posiadanie klubowi piłkarskiemu, który odtąd jest sam sobie gospodarzem.

Z uwagi na trudne położenie, trybuny zachodnia, południowa i północna mają ograniczoną pojemność. Za to wschodnia, zbudowana w 1990 roku przy okazji organizacji Mistrzostw Świata U20, to zdecydowanie najwyższa część stadionu. Mieszczą się w niej zresztą powierzchnie usługowe, dzięki którym obiekt może zarabiać lepiej. Korzyści płyną również z koncertów organizowanych tu co kilka lat, uwzględniając takie gwiazdy jak Dire Straits (1992) czy Luciano Pavarotti (2000).

W latach 2013-2015 do trybun za bramkami doszło zadaszenie, na którym zainstalowano baterie słoneczne. Warto wspomnieć, że Farense tymczasowo wyprowadzili się na zbudowany na Euro 2004 Estádio Algarve, który jednak szybko okazał się stanowczo za duży.

 

Portugal Estádio Dr. Francisco Vieira, Silves

Pierwszy mecz w miejscu istniejącego dziś stadionu odbył się w 1922 roku, gdy było tu tylko boisko. I od tego pierwszego meczu gospodarzem zawsze był klub piłkarski Silves FC. Od 1943 patronem jest z kolei Francisco Vieira, istotny dla klubu od pierwszego meczu.

Portugal

Konstrukcyjnie obiekt od 1987 roku posiada dwie trybuny. Po zachodniej stronie jest położona centralnie główna. Od wschodu stoi z kolei wschodnia trybuna, która obejmuje długością tylko jedną połowę boiska.

Nowa zachodnia trybuna zastąpiła poprzedniczkę w XXI wieku, w 2007 roku. Z krzesełkami i pełnym zadaszeniem nie przetrwała jednak długo. W 2012 przez obiekt przeszło tornado, które zerwało dach, do dziś nie odbudowany. Po naprawach stadion otrzymał też sztuczne boisko.

Reklama