Moskwa: Nie uda się otworzyć Łużników w tym roku

źródło: Stroi.Mos.ru / własne | MK; autor: michał

Moskwa: Nie uda się otworzyć Łużników w tym roku Prace wewnątrz narodowego stadionu Rosji wciąż mają niezłe tempo, ale pierwszy mecz zaplanowano dopiero na wiosnę 2017. Tymczasem wokół powstanie najpiękniejszy park Moskwy.

Reklama

Trybuny dla 81 tys. widzów są gotowe już od paru miesięcy, teraz trwa wymiana poszycia dachu. Na wysokości ok. 45 metrów usuwane są stare, pożółkłe panele, a montowane będą nowe. Po wewnętrznej stronie znajdą się dwa ogromne telebimy, a wzdłuż zewnętrznej krawędzi pojawią się perforowane panele prezentujące różne dyscypliny sportu, jak ten poniżej:

Luzhniki

Pod dachem trwają prace instalacyjne, które aktualnie są zaawansowane na ok. 60%. W lipcu lub sierpniu stadion zostanie podłączony do docelowych źródeł prądu i ogrzewania. Tymczasem w miejscu boiska ruszyły prace nad przyszłą murawą.

Na razie układane są spodnie warstwy, ale już latem ma być wysiewana nawierzchnia dla piłkarzy. Nie zostanie jednak wykorzystana przez pierwszych kilka miesięcy. – Planujemy posianie trawy z końcem lipca lub na początku sierpnia. Do wiosny 2017 ukorzeni się i wzmocni, umożliwiając rozegranie pierwszego meczu – oznajmił dyrektor generalny firmy MosInżProjekt Mars Gazizulin.

Ta deklaracja to istotna zmiana względem lutego, gdy zapowiadano ponowne otwarcie narodowego stadionu Rosji jeszcze w tym roku. Wciąż jednak budynek wyprzedza harmonogram, który zakładał otwarcie w późniejszych miesiącach 2017 roku. Nie ma zagrożenia dla oddania głównej areny Mistrzostw Świata 2018 na czas.

Luzhniki

Park wodny obok stadionu

Podczas gdy główny stadion jest na ukończeniu, po jego wschodniej stronie ruszyła budowa centrum sportów wodnych. Znajdą się tutaj jeden basen olimpijski (50m długości), dwa o połowę mniejsze, a także duży park wodny ze zjeżdżalniami i innymi atrakcjami. Codziennie budynek utrzymany w estetyce całego kompleksu będzie w stanie przyjąć do 10 tys. gości.

Luzhniki

Luzhniki

Tysiąc drzew i 50 tysięcy krzewów

Kształtu nabrał również plan parku otaczającego główne obiekty sportowe. Po zakończeniu głównych prac budowlanych całość zyska aż 1050 dorosłych drzew, znacznie więcej niż było tu przed wjazdem ciężkich maszyn. Z kolei liczba zróżnicowanych krzewów ma dość do aż 50 tysięcy. Wszystkie one ozdobią zespoły alejek i obiektów rekreacyjnych, które stworzą najpiękniejszy park Moskwy. Docelowy kształt mają prezentować poniższe wizualizacje.

Luzhniki

Luzhniki

Luzhniki

Luzhniki

Reklama