Nowe stadiony: Dwa samorodki z Chile

źródło: własne | MK; autor: michał

Nowe stadiony: Dwa samorodki z Chile Trzeciego takiego jak te dwa na pewno nie znajdziecie. Dziś jedyny palestyński stadion w Chile, a do tego stadion ulokowany nad rzeką i nad morzem jednocześnie!

Reklama

Estadio Municipal La Cisterna, Santiago (12 000)

Chile

Choć nad wschodnią trybuną powiewa wielka flaga Palestyny, a na głównym budynku widnieje obrys palestyńskiego terytorium, ten stadion stoi na południu Santiago de Chile, w gminie La Cisterna. Jest siedzibą klubu założonego w 1920 przez mniejszość palestyńską. Powstawał od wczesnych lat 80. XX wieku, by wreszcie otworzyć się dla widzów w 1988, tuż przed spadkiem utytułowanego CD Palestino (dwukrotny mistrz Chile) na rok do drugiej ligi.

Chile

Z jednej strony wydaje się bardzo standardowy – w końcu niskie nasypowe trybuny wokół boiska z bieżnią to nic niezwykłego. Jednak z drugiej, ten obiekt posiada ciekawie rozwiązane toalety, rozlokowane w czterech rotundach. Na ich szczycie przewidziano miejsce pod maszty oświetleniowe, jednak te do dziś nie powstały.

Z uwagi na niszczejącą od lat infrastrukturę, ostatnie wielkie mecze z kompletami widowni odbyły się tu jeszcze w poprzednim stuleciu. Aktualnie dopuszczalna widownia to 5 tys. osób, a spotkania z kluczowymi rywalami rozgrywane są poza „Palestyną”. Dlatego też w 2015 zapowiedziano budowę nowego obiektu w tym miejscu (warto zostać, skoro La Cisterna oferuje świetną bazę treningową z aż 8 boiskami).

 

Estadio Nicanor Apablaza Apablaza, Pellehue (952)

Chile

Położony nieprawdopodobnie: zarówno na morzem, jak i w zakolu rzeki. Zbudowany w ostatnim dużym meandrze Curanilahue, nowy stadion miejski w Pelluhue jest typowo piłkarski i posiada jedną trybunę dla ok. tysiąca widzów. Już podczas otwarcia okazało się jednak, że można tam z powodzeniem pomieścić nawet drugie tyle, ponieważ ponad 2 tysiące oglądały turniej inauguracyjny i pokaz sztucznych ogni.

Na co dzień z zadaszonej trybuny można oglądać wody Pacyfiku, ale nazwa Ocean Spokojny w przypadku tego stadionu nie kojarzy się najlepiej. Poprzedni stadion w tym miejscu został bowiem zmieciony z powierzchni ziemi przez tsunami w 2010 roku. Ostały się z niego tylko dwa maszty, które i tak zastąpiło w 2015 roku nowe oświetlenie.

Po ponownym otwarciu stadion otrzymał imię Nicanora Apablazy Apablazy, znanego piłkarza i… poławiacza małż z tego regionu w centrum Chile.

Reklama