Nowe projekty: Pozostali finaliści dla sosnowieckiego kompleksu

źródło: własne | MK

Nowe projekty: Pozostali finaliści dla sosnowieckiego kompleksu Zobacz cztery niezwykle różne koncepcje, które zajęły drugie i trzecie miejsce (po dwie równorzędne nagrody) w konkursie na Zagłębiowski Park Sportowy.

Reklama

Choć to koncepcja JSK Architekci doczeka się realizacji, te cztery wizje nagrodzone przez Stowarzyszenie Architektów Polskich również zasługują na uwagę. Poznaj cztery wyróżnione propozycje:

II Nagroda

Hiszpańsko-polska propozycja dla Zagłębiowskiego Parku Sportowego zdobyła II nagrodę w międzynarodowym konkursie zleconym przez miasto Sosnowiec. Sąd konkursowy docenił układ urbanistyczny harmonizujący z założeniem parkowym.

Koncepcja przewiduje stworzenie translucentnej elewacji dla każdego z głównych budynków. Wyraziste, graniaste bryły w jasny sposób nawiązują do herbu Zagłębia Sosnowiec, który jest motywem powtarzającym się na fasadach.

Zagłębiowski Park Sportowy

 

II Nagroda (równorzędna)

Koncepcja ze Szczecina ujęła sąd konkursowy układem przestrzennym, w którym stworzono ciekawą oś kompozycyjną z główną aleją spacerową w kierunku północno-wschodnim. Aleja oferuje dostęp do wszystkich obiektów w obrębie kompleksu.

Stadion i zespół dwóch hal zostały ze sobą skontrastowane. Piłkarska arena to jasna bryła pokryta biało-zielono-czerwoną łuską (i ciekawie połączona kładką z Górką Środulską), natomiast zrośnięte ze sobą hale to układ czarnych, przywodzących na myśl węgiel graniastosłupów.

Zagłębiowski Park Sportowy

 

III Nagroda

Czy da się ukryć stadion i dwie duże hale sportowe? Taką próbę podjęły zespoły JRK72 oraz Jojko+Nawrocki Architekci. Trybuny każdego z obiektów zostały całkowicie wkopane w ziemię, dzięki czemu ponad powierzchnią „lewitują” jedynie dachy aren. Jedynie maszty stadionu wznoszą się ponad Górkę Środulską.

Zagłębiowski Park Sportowy

 

III Nagroda (równorzędna)

Potencjalnie najbardziej zdyscyplinowana pod względem ekonomii przestrzeni – wizja PIG Architekci stawia na prostotę form i układu przestrzennego. Stąd stadion i złączone hale rozdziela jedynie niewielki plac dostępny na co dzień dla mieszkańców. Formę całości naśladuje również kompozycja parkingów.

Zagłębiowski Park Sportowy

Reklama