Zabrze: Sprawa stadionu przekazana do prokuratury w Gliwicach

źródło: Lepsze Zabrze / Slask.Sport.pl; autor: michał

Zabrze: Sprawa stadionu przekazana do prokuratury w Gliwicach Zgłoszenie o możliwości popełnienia przestępstwa przy budowie stadionu w Zabrzu trafiło do prokuratury w Gliwicach. Sprawę zgłosiło stowarzyszenie Lepsze Zabrze.

Reklama

Wczoraj inicjatywa Lepsze Zabrze poinformowała na swoim facebookowym profilu, że jest postęp w sprawie doniesienia do prokuratury dotyczącego budowy stadionu w Zabrzu. Sprawa została, zgodnie z naszym wnioskiem, przekazana z Prokuratury Rejonowej w Zabrzu do Prokuratury Okręgowej w Gliwicach. Mamy nadzieję, że zwiększy to rzetelność postępowania, a także uwagę i powagę, z jaką prokuratura do niej podejdzie – napisało stowarzyszenie.

Stadion Ernesta PohlaLepsze Zabrze zgłosiło sprawę do prokuratury jeszcze w pierwszej połowie listopada, ale dotąd nie było informacji na temat dalszych czynności. Nie jest przesądzone, czy prokuratura w Gliwicach przychyli się do zarzutów, ale kontrowersyjna budowa została zgłoszona po krytycznym raporcie NIK. Poniżej część oryginalnego zgłoszenia:

W związku z ujawnionym raportem NIK dotyczącym nieprawidłowości i niegospodarności przy budowie oraz wykorzystaniu stadionu miejskiego w Zabrzu, niniejszym składamy (Radny Rady Dzielnicy Centrum Południe w Zabrzu Ireneusz Homa i Grzegorz Lubowiecki) doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezydenta Zabrza Małgorzatę Mańkę-Szulik oraz prezesa Spółki Stadion w Zabrzu Tadeusza Dębickiego. Jak wynika z ujawnionych w raporcie pokontrolnym z dnia 06 marca 2015r. przez delegaturę NIK w Katowicach nieprawidłowości, podczas budowy oraz eksploatacji stadionu miejskiego w Zabrzu prezydent Małgorzata Mańka-Szulik i prezes Spółki Stadion w Zabrzu Tadeusz Dębicki dopuścili się wielu karygodnych czynów. Ujawnione działania oraz zaniechania wskazują, że odpowiedzialne za ten stan rzeczy osoby wyrządziły Gminie Zabrze oraz gminnej Spółce Stadion w Zabrzu szkodę w wielkich rozmiarach, opiewającą na łączną kwotę 153,5 mln zł. Ujawnione przez NIK działania miały przyczynić się do uszczuplenia wpływów oraz niezwrócenia kwot należnych do budżetu miasta. W efekcie działania te mogą skutkować daleko idącymi negatywnymi konsekwencjami, również w postaci utraty płynności finansowej przez Spółkę Stadion w Zabrzu, jak i samą Gminę Zabrze – argumentuje Lepsze Zabrze.

Reklama