Nowe stadiony: Piękne widoki z USA!

źródło: własne | MK; autor: michał

Nowe stadiony: Piękne widoki z USA! Z jednego stadionu można podziwiać panoramę Gór Skalistych, a z kolejnego Ocean Atlantycki. A do tego właśnie zauważyliśmy, że mamy już ponad 100 stadionów z USA!

Reklama

USA stadiums

 

LaVell Edwards Stadium, Provo, Utah (63 470)

USA stadiums

Na północy kampusu i na północy miasta, z Jeziorem Utah na zachodzie i wysokimi Górami Skalistymi na wschodzie. W tej majestatycznej lokalizacji powstał w 1964 stadion dla zespołu Cougars. Pierwotnie z dwiema trybunami po obu stronach boiska i z bieżnią. Mieścił wtedy niespełna 30 tys. widzów, choć wkrótce powstały trybuny tymczasowe dla kolejnych chętnych.

Wielkie zmiany nadeszły dopiero w 1982 roku, gdy zlikwidowano bieżnię. Dzięki temu powstało 6 nowych rzędów bliżej boiska, a za bramkami znalazło się miejsce na stworzenie dodatkowych trybun. Dwa wielkie „łuki” stanęły jeszcze w 1982, zwiększając pojemność do ok. 65 tys. widzów.

Od tego czasu stadion już nie rósł. Przeciwnie, instalacja krzesełek na części wschodniej trybuny, a także stworzenie miejsc dla niepełnosprawnych zmniejszyły nieznacznie rozmiary obiektu. Najwyższym punktem pozostaje niezmiennie 10-piętrowy budynek z wieżą prasową na zachodzie, który oferuje spektakularny widok na pobliskie szczyty.

W 2000 zapadła decyzja o nadaniu obiektowi imienia LaVella Edwardsa. Legendarny trener spędził z drużyną BYU Cougars niesamowite 38 lat, zaczynając jako asystent trenera dwa lata przed otwarciem stadionu!

 

Liberty Bowl Memorial Stadium, Memphis, Tennessee (59,308)

USA stadiums

Plany budowy stadionu futbolowego w Memphis były związane z chęcią sprowadzenia na stałe rozgrywek Liberty Bowl do Memphis. Plan wypalił i w 1965 trybuny były gotowe. Ich pierwotny kształt był niecodzienny – jednopoziomowa „misa” była znacznie wyższa na południowym zachodzie, gdzie korona trybun została zwieńczona wieżą prasową.

Pojemność wynosiła wtedy ponad 50 tys. osób, a koszt budowy (poniżej 4 mln $) udało się odzyskać już po 16 meczach z kompletem widowni, w dodatku przy bardzo przystępnych cenach biletów (5-6$). Komplety od inauguracji zapewniają niezmiennie mecze Liberty Bowl oraz rozgrywki z udziałem Memphis Tigers. Później tymczasowo pojawiali się również inni dzierżawcy czy organizatorzy koncertów, ale tylko Tigers zapewniają regularne zapełnienie kalendarza imprez.

W 1987 roku stadion przeszedł swoją jedyną dużą rozbudowę. Północno-wschodnią trybunę podwyższono wówczas do rozmiaru jej „bliźniaczki” po drugiej stronie boiska, choć dobudowano na jej szczycie znacznie większy budynek z pomieszczeniami dla VIP-ów.

 

FAU Stadium, Boca Raton, Floryda (29 419)

USA stadiums

Z jednej strony sąsiaduje z miejscowym lotniskiem, a z drugiej domyka od północnej strony kampus Florida Atlantic University. Nowy stadion tej uczelni miał pierwotnie powstać już w 2010 roku, jednak brakło funduszy na planowane rozpoczęcie budowy wiosną 2009. Ostatecznie FAU zabezpieczyła środki w 2010 i prace ruszyły. Zgodnie z planem potrwały ok. półtora roku, umożliwiając otwarcie jesienią 2011.

Warty 70 mln $ stadion zaprojektowali wspólnie HKS Architects i SchenkelShultz Architecture, tworząc półotwartą bryłę z wolnymi narożnikami na południu. Powstały tam skwery dla widzów przystrojone palmami.

W przyszłości z każdej strony, w tym w narożnikach, będzie można dobudować kolejne sektory, zwiększając rozmiar aż do ok. 65 tys. miejsc. Do tego czasu jednak nad całością będzie górował główny budynek na zachodzie, gdzie można znaleźć w sumie 56 lóż dwóch rodzajów. Dzięki swej wysokości budynek zapewnia VIP-om i komentatorom widok na otwarte wody Atlantyku.

 

A ponieważ zdaliśmy sobie sprawę, że mamy już ponad 100 stadionów z USA, świętujemy tą małą mapką z lokalizacjami każdego z nich!

USA stadiums


Reklama