Niemcy: Wszystkie oczy na Drezno, zasłużyli!

źródło: własne | MK

Niemcy: Wszystkie oczy na Drezno, zasłużyli! Trzecia liga? Może na boisku, ale na trybunach kibice Dynama Drezno przeszli samych siebie. Stworzyli największą sektorówkę Europy i właśnie pokazali ją światu!

Reklama

W 2011 nazwali to „Projekt X” i zaczęli zbierać pieniądze. Wyłącznie z kieszeni kibiców na tę choreografię poszło prawie 25 tys. € (105 tys. zł), choć ogromna większość do dzisiejszego popołudnia nie miała pojęcia, na co środki zostaną wydane. Ultrasom udało się utrzymać w tajemnicy skalę planów.

A skala jest ogromna. Bo choć Dynamo Drezno to tylko trzecia liga, to od dziś niemiecki klub ma największą flagę w Europie. Ogromna sektorówka przykryła prawie cały Stadion Dresden przed dzisiejszym meczem z 1. FC Magdeburg. Odsłonięty został jedynie sektor gości, z którego widzowie mogli podziwiać niesamowity efekt wizualny.

Stadion Dresden

W sumie widzów przykryło ponad 12 tys. m2 płótna, które było zszywane razem przez ponad dwa lata (dokładnie 851 dni!). Fani dysponowali tylko ośmioma maszynami do szycia i wykorzystali w sumie 70 km nici do złączenia różnych elementów.

Efektem tego połączenia jest rozciągające się na długości 350 metrów hasło „Die Legende aus Elbflorenz, der Verein mit den besten Fans” (Legenda Florencji nad Elbą, Klub z najlepszymi kibicami). Flaga jest wysoka na 35m, przez co nawet górne rzędy były zasłonięte i tylko z pawilonu na głównej trybunie dało się podziwiać ją w całej okazałości.

Sektorówce Dynama daleko do największych tego rodzaju flag na świecie, ale głównym ograniczeniem jest rozmiar stadionu. Ogromne „bandery” z Ameryki Łacińskiej bywają znacznie większe, nawet parokrotnie. Jednak w Europie kibicom żadnego innego klubu nie udało się dotąd stworzyć tak ogromnej flagi, wystarczającej do przykrycia całego stadionu.

Imponują nie od dziś

Stadion DresdenChoć Dynamo Drezno nie gra w Bundeslidze od 1995 roku, należy do najsilniej wspieranych klubów w Niemczech. Przed zjednoczeniem klub był jedną z lokomotyw NRD, a dziś dominuje pod względem frekwencji na swoim szczeblu rozgrywek. Dość powiedzieć, że 32-tysięczny Stadion Dresden co mecz prawie się zapełnia! Dziś pojedynek z Magdeburgiem oglądało 29 321 widzów, co oznacza, że średnio na trybunach w tym sezonie jest 27 696 osób!

Reklama