Seul: Piękny, ale skandaliczny stadion

źródło: własne | MK

Seul: Piękny, ale skandaliczny stadion Nie zgadza się z profilem naszej strony, ale ten koreański stadion baseballowy warto poznać bliżej. Raz, że piękny. Dwa, że wyjątkowo drogi. A trzy, że właściwie jak na siebie zarobi?

Reklama

W minionym tygodniu otwarto pierwszy w Korei kryty stadion baseballowy. Gocheok Sky Dome jest imponujący, bo mimo pojemności zaledwie 18 tys. widzów wznosi się na aż 68 metrów, czyli wysokość ponad 25 pięter. Potrzeba stworzenia takiej areny była zgłaszana wielokrotnie, ponieważ monsunowe deszcze często prowadziły do przerywania zawodów.

Gocheok Sky Dome

Wielkość i kształt to jedno, ale koszt tego stadionu stał się przedmiotem narodowych kontrowersji. Jeszcze w 2009 obiekt miał kosztować 46 mld wonów (ok. 145 mln zł), ale ostateczny bilans to ok. 240 miliardów (757 mln zł)! Powodem były przede wszystkim zmiany projektu, w sumie osiem. Modyfikacje spowodowały też ogromne opóźnienie w budowie. Rozpoczęta w 2009 roku inwestycja zakończyła się dopiero na początku września.

Gocheok Sky Dome

Osobny problem z tym stadionem to kwestia jego wykorzystania. Wybudowany za publiczne środki obiekt jest własnością miasta, które zaoferowało trzem klubom baseballowym użytkowanie. Dwa odmówiły zdecydowanie, a trzeci uznał, że kwota najmu (8 mld rocznie, czyli 25 mln zł!) jest zaporowa.

Wszystko wskazuje na to, że uda się w końcu dojść do porozumienia, jednak jego warunki niekoniecznie zapewnią rentowność stadionu. Docelowo wesprzeć budżet mają również koncerty (do 25 tys. widzów), jednak aktualnie nie ma zakontraktowanych imprez.

Reklama