Nowe projekty: Milowy krok w Finlandii

źródło: własne | MK

Nowe projekty: Milowy krok w Finlandii Zapraszamy na podróż po stadionach budowanych w Finlandii. Dwa już powstają, trzeci powinien być w budowie do przyszłego roku. Może są małe, ale zdecydowanie warte uwagi.

Reklama

Finlandia nie jest znana z wielkiej piłki. Nawet więcej, nie jest też znana z nowoczesnych stadionów pomimo bardzo dobrego wizerunku kraju w ogóle. Teraz jednak fani krajowej piłki mogą świętować. Od lat nie było tylu projektów piłkarskich, co właśnie teraz. Poniżej przedstawiamy trzy największe, a wkrótce postaramy się też pokazać nową trybunę w Rovaniemi (zależnie od dostępności zdjęć), która zdecydowanie zasługuje na uwagę. Na razie wielka nowa trójka:

Finnish new stadiums

 

Tammela Stadion, Tampere (7250)

Finnish new stadiums

To niezwykły projekt przede wszystkim dlatego, jak wiele zaplanowano w tej ciasnej lokalizacji. W stanie wyjściowym mieści się tu tylko mały stadion dla ok. 5 tys. widzów. Docelowo będą zadaszone trybuny dla 7250 osób, 170 mieszkań, prawie 7 tys. m2 powierzchni komercyjnych/handlowych/biurowych i do tego sporo miejsc parkingowych.  

Zmieszczenie tak okazałej inwestycji w jednym miejscu wymusiło połączenie całości w jedną bryłę. Wszystkie mieszkania znajdą się na ścianach wschodniej i zachodniej, a dla komfortu mieszkańców żadne nie będzie miało okien skierowanych na boisko. Dzięki temu nie będzie problemu z hałasem, ale miłośnicy futbolu mogą żałować, że z okna/balkonu nie zobaczą akcji.

Finnish new stadiums

Na parterze wschodniej i zachodniej ściany jest miejsce dla przestrzeni komercyjnych, natomiast parkingi obsługujące cały kompleks znajdą się w miejscu dzisiejszego boiska. Nowe pole gry zostanie podniesione i tym samym ulokowane ponad poziomem ulicy.

Finnish new stadiums

Estetycznie dominującym elementem jest dach opadający łagodnie ku środkowi, którego linia znajduje przedłużenie w części mieszkalnej. Całość będzie wykończona w jasnych kolorach, w tym białym kamieniem.  

Konkurs architektoniczny udało się rozstrzygnąć w 2014 roku. Po pierwszych poprawkach (obniżono nieco najwyższe budynki) właśnie jest poddawany konsultacjom społecznym. W tej chwili nie znamy daty rozpoczęcia budowy.

 

Seinäjoki Stadion, Seinäjoki (6000)

Finnish new stadiums

Pierwsze próby budowy nowego stadionu w Seinäjoki podjęto jeszcze w 2011 roku, jednak ostatecznie prace na placu budowy zaczęły się dopiero w 2015. Aktualnie trwa betonowanie fundamentów pod lekkie trybuny. Ta główna, z zapleczem dla sportowców, mediów i VIP-ów, znajdzie się nietypowo na północnym wschodzie.

Arena dla ok. 6 tys. widzów powstanie w 2016 w miejscu wykarczowanych lasów na zachodzie miasta, z dala od dotychczasowego domu pierwszoligowego SJK.

Co ciekawe, ten prosty stadion jest finansowany w zdecydowanej większości prywatnie. Samorząd zainwestuje w jego powstanie nieco ponad 2 mln €, natomiast znaczną większość (ponad 8 mln) wyłoży lokalny klub piłkarski. Władze SJK liczą, że obiekt spłaci się w 10-15 lat, a jego gospodarze będą czołową siłą fińskiego futbolu.

 

Heitalahden Stadion, Vaasa (5900)

Finnish new stadiums

W tym przypadku nie mamy do czynienia z zupełnie nowym stadionem. Zachowane zostanie boisko i główna trybuna, która jednak przy trzech nowych będzie wyglądać nader skromnie. Złączone w kształt przypominający literę C nowe trybuny pomieszczą ok. 4600 widzów.

Inwestycja ruszyła od usunięcia tymczasowych sektorów z miejsca budowy w lipcu 2015 i ma potrwać niespełna rok. Latem 2016 stadion ma być w pełni gotowy. Koszt inwestycji będzie znaczny, bowiem trybuny pochłoną ok. 11,3 mln €. W konfrontacji z większym stadionem w Seinäjoki inwestycja wygląda na drogą, choć w Vaasie trybuny będą miały znacznie większe zaplecze od tego w realizowanym równolegle projekcie.

Reklama