Nowe stadiony: Smutny Mostar, nieukończony Gradačac

źródło: własne | MK

Nowe stadiony: Smutny Mostar, nieukończony Gradačac Wielki i na swój sposób piękny potwór w Mostarze przywodzi wciąż świeże wspomnienia wojny. Z kolei w Gradačacu miało być nowocześnie, ale wciąż nie ukończono budowy.

Reklama

Bosnia & Herzegovina

Stadion pod Bijelim Brijegom, Mostar (25 000)

To największy i najsłynniejszy stadion w Hercegowinie, drugi co do wielkości w Bośni i Hercegowinie. Dziś jego pojemność jest poddawana w wątpliwość (25 tysięcy było normą przed instalacją krzesełek), jednak gospodarz obiektu Zrinjski utrzymuje, że tyle właśnie mieści obiekt. Jakby na potwierdzenie tej tezy nie tylko miejsca siedzące są wykorzystywane podczas meczów.

Bosnia & Herzegovina© Jörg Pochert

Układ stadionu jest wyjątkowy, ponieważ ogromna większość widzów ma miejsce na spiętrzonej zachodniej trybunie, opartej na naturalnym wzgórzu. Za bramkami trybun nie ma, z kolei po wschodniej stronie znajduje się jedynie niewielka trybuna nasypowa, z której korzystają ultrasi Zrinjskiego.

Bosnia & Herzegovina© Jörg Pochert

Pod wieloma względami stadion jest świadectwem wojny. Do dziś w niektórych jego murach są dziury po pociskach, ale znacznie straszniejsze są wspomnienia wojny z 1992 roku. „Biały Brzeg” służył jako punkt koncentracji Bośniaków z zajętej przez Chorwatów zachodniej części Mostaru. Wielu wypędzano na wschodnią stronę, wielu niestety zginęło.

Pokłosiem wojny jest też fakt, że dziś gospodarzem jest Zrinjski, choć od inauguracji obiektu do 1992 stadion dzierżawił Velež. Podobnie jak bośniaccy mieszkańcy, Velež musiał wynieść się na drugą stronę rzeki Neretwy, na rozbudowany specjalnie w tym celu stadion we wsi Vrapčići. Mimo wielu apeli w kolejnych latach, Velež nigdy nie dostał zgody na korzystanie ze swojego stadionu, z wyjątkiem derbów Mostaru w roli przyjezdnych.

 

Stadion Banja Ilidža, Gradačac (5000)

Bosnia & Herzegovina

Stadion miejski w Gradačacu na północy Bośni i Hercegowiny stoi nad sztucznym jeziorem Vidara. Pierwotnie w całości był oparty o wały, później jednak jako jeden z pierwszych w kraju zaczął przechodzić dużą modernizację. W 2008 roku ruszyły prace nad nową wschodnią trybuną, pierwszą z żelbetu. Udało się ją uruchomić w 2011 roku, choć całość zakładanych pierwotnie robót nie została nigdy wykonana. Trybuna jest w stanie używalności i zapewnia niezbędne zaplecze.

Jako gospodarz stadionu używa przede wszystkim Zvijezda, jednak z obiektu korzystały również inne kluby, jak Gradina Srebrenik.

Reklama