Katar 2022: Widzowie skorzystają z hologramów?

źródło: własne | MK; autor: michał

Katar 2022: Widzowie skorzystają z hologramów? Wchodząc na stadion otrzymujesz okulary, dzięki którym na żywo oglądasz statystyki piłkarzy, ich skuteczność czy prędkość. Nad takim rozwiązaniem pracuje Katar przed Mundialem 2022.

Reklama

Czterech katarskich studentów znalazło się wśród zwycięzców projektu Challenge 22 (Wyzwanie 22), który poszukuje wartościowych innowacji do wprowadzenia przed Mistrzostwami Świata 2022.

Ali El Dous, Khaled Mohamed oraz Taofik Al Nass studiują informatykę, a Salman Badnava elektrotechnikę. Wspólnie zaproponowali wprowadzenie hologramowych okularów dla widzów, dzięki którym można jednocześnie oglądać mecz i korzystać z dodatkowych funkcji.

Te dodatkowe funkcje to zliczane na żywo statystyki danych zawodników, ocena ich gry pod względem skuteczności, możliwość generowania zbliżeń czy powtórek w postaci hologramowej.

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że okulary oferowałyby funkcje zbliżone do już znanych produktów, jak Google Glass (na skompilowanej przez nas roboczo wizualizacji), w celu uatrakcyjnienia widowiska dla kibica.

Qatar high-tech glasses

Zanim przekonamy się o tym, jak widzowie przyjmą taką innowację, Katarczyków czekają lata pracy. Na razie, dzięki zwycięstwu w konkursie, czwórka młodych naukowców otrzymała środki na rozwój projektu i wsparcie Qatar Science and Technology Park (QSTP). Wspólnie mają dostarczyć prototyp, na podstawie którego miałby powstać gotowy produkt.

Reklama