Nowy projekt: Stary-nowy dom Nacionalu

źródło: własne | MK; autor: michał

Nowy projekt: Stary-nowy dom Nacionalu Grają w tym miejscu od 1900 roku i zamierzają pograć jeszcze kilka dekad. Nacional de Montevideo zaczął inwestycję, dzięki której Urugwaj może powalczyć o organizację Mundialu.

Reklama

Gran Parque Central ma już 115 lat. Mimo modernizacji w nowym stuleciu wciąż nie reprezentuje poziomu, który umożliwiłby Nacionalowi krajową dominację. Zwłaszcza w kontekście nowego stadionu budowanego przez drugi wielki klub w Urugwaju, Penarol.

Estadio Gran Parque Central

Dlatego przedstawiony jesienią 2014 plan zakłada rozbudowę Estadio Gran Parque Central do ok. 40 tys. miejsc, w tym 35 tysięcy dla zwykłych widzów. Kluczowa część planu to sprzedaż 183 nowych lóż (docelowo będzie 254 wliczając istniejące), dzięki której inwestycja ma się samofinansować.

Estadio Gran Parque Central

Pierwotnie rozważano realizację całości w jednym etapie, później jednak zapadła decyzja o podzieleniu inwestycji na dwie zasadnicze fazy. Przygotowania do pierwszej ruszyły w czerwcu 2015, gdy za trybunami południową, wschodnią i północną oczyszczono teren pod przyszłą promenadę i 440 podziemnych miejsc parkingowych.

Przetarg na realizację pierwszego etapu ma się zakończyć wyborem jednego z 12 oferentów w sierpniu 2015, a właściwa budowa powinna się zacząć w połowie września. Za ok. rok poznamy wykonawców drugiej fazy (podział na fazy zwizualizowany poniżej).

Estadio Gran Parque Central

Na nadbudowę czeka w pierwszej kolejności wschodnia i południowa trybuna, które połączy nowy narożnik. Docelowo wszystkie istniejące trybuny otrzymają sektory dla VIP-ów (łącznie 5180 foteli!) oraz niewielki taras dla innych widzów na szczycie (wokół całego stadionu 8226 fotelików).

Stadion może być jedną z aren Mistrzostw Świata, o które Urugwaj zamierza walczyć. Impreza miałaby się odbyć w 2030, sto lat po pierwszym w historii Mundialu, który również organizował Urugwaj.

Estadio Gran Parque Central

Reklama