Nowe stadiony: Piłkarska Tajlandia (Cz. 1. Bangkok)

źródło: własne | MK; autor: michał

Nowe stadiony: Piłkarska Tajlandia (Cz. 1. Bangkok) Stolica Tajlandii jest znana przede wszystkim z pięknych zabytków i życia nocnego, znacznie mniej z tego futbolowego. Spróbujemy nieco to zmienić, pokazując Wam ważne tajskie stadiony.

Reklama

Wiedzieliście, że w Tajlandii jest już rok 2558? Nie wybiegli w przyszłość aż tak daleko, po prostu kalendarz buddyjski liczy lata inaczej. Za to jak by nie liczyć, futbolowa Thai Premier League ma już 18 lat i zasługuje na bliższe spojrzenie. Dziś zaczynamy się jej przyglądać, prezentując cztery istotne stadiony z samej 8-milionowej metropolii.

Thailand

 

Chulalongkorn Stadium (20 000)

Thailand© Frank-Jasperneite.de

Centralny stadion Uniwersytetu Chulalongkorn jest pierwszym w Tajlandii, na którym zainstalowano syntetyczną murawę (2005). Z natury wielofunkcyjny, również w swej historii stadion ma wiele ciekawych wydarzeń.

Najważniejszym pozostaje do dziś walka bokserska Jimmyego Carruthersa z Chamroenem Songkitratem z 1953 roku. Oglądało ją aż 70 tys. widzów, co przy aktualnej pojemności 20 tys. miejsc jest wyjątkowo imponujące.

Aktualnie ze stadionu korzystają drużyny piłkarskie, przede wszystkim Chamchuri United (aktualnie trzecia liga).

 

PAT Stadium (12 308)

Thailand© Frank-Jasperneite.de

Zbudowany w 1967 roku jako Tha Ruea Stadium, ten obiekt na początku dysponował jedynie żelbetową trybuną południową, do dziś jedyną posiadającą zadaszenie. W 2009 i 2011 przeszedł serię modernizacji, zyskując nowe sektory stalowe po pozostałych stronach boiska. Szczególnie ciekawa jest najwyższa północna trybuna, pod którą biegnie droga wewnętrzna.

Rozbudowa, obejmująca też oświetlenie i telebim, została przeprowadzona na potrzeby ekstraklasowego zespołu Port FC, który zarządza stadionem. Klub nie wykorzystuje jednak kompletu miejsc nigdy, notując rekord na poziomie poniżej 7 tys. miejsc zajętych przez widzów.

 

Thai-Japanese Stadium (6600)

Thailand© Frank-Jasperneite.de

Główny stadion Bangkok Youth Centre nosi nazwę honorującą przyjaźń Tajlandii i Japonii, ponieważ właśnie dzięki tej przyjaźni powstał. W 1980 rządy obu krajów podpisały umowę, na mocy której japońscy wykonawcy, w dużej mierze ze środków rządu Japonii (ok. 1 mld ¥) zbudowali rozległe centrum sportu.

Ośrodek otwarto w 1982. Stadion piłkarski mieścił wówczas ponad 10 tys. widzów, dziś jest zmniejszony po instalacji krzesełek. Modernizacja została przeprowadzona przy okazji organizacji ASEAN University Games w 1999.

W sumie ośrodek sportu oferuje infrastrukturę do aż 22 dyscyplin sportu, przede wszystkim w zintegrowanych z główną trybuną stadionu dwóch halach sportowych.

 

TOT Stadium (5439)

Thailand© Frank-Jasperneite.de

Jeden z najdalej wysuniętych na północ stadionów Bangkoku jest też jednym z najmniejszych w krajowej Premier League. Powstał w sąsiedztwie Don Mueang International Airport w 2010 roku i składa się z pięciu niezależnych trybun. Trzy najważniejsze stojąc wzdłuż zachodniej strony boiska, dwie pozostałe na południu i wschodzie. Północna część nie jest zagospodarowana.

Reklama