Projekt i budowa: 8 lat męki w Funchal

źródło: własne | MK; autor: michał

Projekt i budowa: 8 lat męki w Funchal Architekt nazwał ten projekt bolesnym, bo kosztował go 8 lat życia, a z finansowaniem do dziś są problemy. Oto przyszły, już częściowo działający nowy stadion Maritimo.

Reklama

Decyzja o budowie nowego stadionu w miejscu Estádio dos Barreiros zapadła jeszcze w 2006 roku. Architektem powstałej w 2008 roku koncepcji Estádio do Maritimo jest miejscowy architekt, prywatnie kibic Maritimo Pedro Araújo.

Estadio do Maritimo

Trudność wynikająca z lokalizacji polega na tym, że zachodnia strona obiektu jest położona znacznie wyżej od wschodniej. Dlatego powstał plan budowy wyższej zachodniej trybuny, gdzie znajdzie się miejsce dla 42 lóż (po 12 miejsc każda), niewielkiego hotelu, panoramicznej restauracji i 170 miejsc w parkingu podziemnym. Pozostałe sektory to niższe, jednopoziomowe trybuny z jednolitym zadaszeniem. Dla większości widzów ma być dostępnych ok. 1580 miejsc parkingowych.

Budowę obiektu udało się rozpocząć w sierpniu 2009 i miała być zakończona już w 2010, mimo podzielenia całości na dwie fazy: pierwsze trybuny to północna i wschodnia, a po nich zachodnia i wschodnia. Niestety, bardzo szybko pojawiły się problemy proceduralne z pieniędzmi od rządu Portugalii. Szacowana na ok. 31,5 mln € inwestycja stanęła przed ukończeniem pierwszej fazy w 2010 roku.

Estadio do Maritimo© Nelson Dias

Dopiero w maju 2014 udało się wznowić prace. Z końcem 2014 gotowe były dwie trybuny, a budowa za południową bramką właśnie ruszała. W marcu 2015 zburzono starą trybunę główną, a w jej miejscu zaczęła rosnąć nowa. Konstrukcja ma być gotowa w 2015, a otwarta w 2016. Ostateczna cena może okazać się niższa od prognozowanej, w okolicach 25 mln €.

Reklama