Kapsztad: Stadion Mundialu zamieniony w… oczyszczalnię ścieków?

źródło: iol.co.za / afriforum.co.za

Kapsztad: Stadion Mundialu zamieniony w… oczyszczalnię ścieków? Brzmiało jak żart, ale zaczęliśmy szukać potwierdzenia i okazało się prawdą. Najdroższy stadion Mistrzostw Świata w RPA mógłby zamienić się w oczyszczalnię ścieków.

Reklama

„Wielu ludzi chce wiedzieć, czy jest możliwość przekształcenia stadionu w Green Point w zaawansowaną technologicznie oczyszczalnię ścieków” – pisze wielka organizacja społeczna Afriforum. Wtóruje jej GCTCA, zrzeszenie ok. 160 organizacji pozarządowych w Kapsztadu i okolic. Apel do samorządu jest prosty: stwórzcie oczyszczalnię ścieków w miejscu stadionu.

Wezwanie jest oczywiście kontrowersyjne, biorąc pod uwagę, że z pieniędzy podatników postawiono tu najdroższy stadion w RPA, który dziś przynosi ogromne straty. Propozycja jego zamiany w stację oczyszczającą wodę to odpowiedź na stanowisko miasta, które twierdzi, że nie ma działki, na której dałoby się zbudować oczyszczalnię.

Cape Town Stadium

Pomysł budzi wątpliwości, ale tylko pod warunkiem traktowania go w pełni dosłownie. Można bowiem wykorzystać część terenów bezpośrednio przyległych do stadionu i tam ulokować oczyszczalnię.  Przynajmniej w teorii, ponieważ Green Point to jedna z najlepszych dzielnic Kapsztadu i jest bardzo wątpliwe, by mieszkańcy dopuścili do powstania takiej infrastruktury.

Wizja Afriforum i GCTCA ma zwrócić uwagę na zaniedbany problem zanieczyszczenia wód wokół miasta. Kapsztad codziennie wpuszcza do morza ok. 50 mln litrów ścieków. Miasto dysponuje trzema oczyszczalniami, ale w związku ze wzrostem populacji zapotrzebowanie również rośnie. Aktualnie ok. 60% odpadów trafia do oceanu.

Reklama