USA: Przebudowa wielkiego domu nietoperzy

źródło: własne | MK; autor: michał

USA: Przebudowa wielkiego domu nietoperzy Dziś pokazujemy fotorelacje z budowy Kyle Field. I dzięki „Star Telegram” piszemy o nietypowym problemie: ze stadionu trzeba było wysiedlić kilkadziesiąt tysięcy nietoperzy?

Reklama

Choć trwa od końca 2013 roku, przebudowa Kyle Field dotąd gościła u nas tylko jako prezentacja projektu. Od dziś to się zmienia: jeden z (wkrótce) największych stadionów świata przedstawiamy też na zdjęciach z budowy, dzięki uprzejmości Texas A&M University.

Gruntowna modernizacja Kyle Field to jeden z największych trwających projektów na świecie. Pierwotnie szacowana na 450 mln $ inwestycja ostatecznie dojdzie do poziomu 485 mln (1,76 mld zł).

Kyle Field© The 12th Man Foundation / Aggies Athletics

W rezultacie wschodnia trybuna otrzymała nowy niższy poziom i zaplecze, a południowa i zachodnia powstają od zera. Cały stadion nabierze bardziej „akademickiego” charakteru, ponieważ beton i stal na elewacjach zastąpią kolumnady i cegła. Nie oznacza to oczywiście murowanej konstrukcji – to jedynie materiał dekoracyjny.

Kyle Field© The 12th Man Foundation / Aggies Athletics

Nowe szaty i konstrukcja są w założeniach podobne do innych tego typu inwestycji w USA. Chodzi o poprawę wizerunku, infrastruktury i maksymalizację zysków z dnia meczowego oraz funkcji towarzyszących.

Kyle Field© The 12th Man Foundation / Aggies Athletics

Jedna zasadnicza różnica między tym a wieloma innymi stadionami to kwestia nietoperzy. Ponieważ Kyle Field to największy budynek w College Station, stał się domem dla kilkudziesięciu tysięcy nietoperzy (w okresie migracji kilkuset tysięcy!). Kibice wchodząc na mecze mogli nawet przeczytać na tabliczkach, że wchodzą na „stadion przyjazny nietoperzom”.

W 2013 roku trzeba było zacząć je przenosić przed przebudową, zresztą ich odchody były poważnym problemem sanitarnym. Dlatego pojawiły się siatki, przez które zwierzęta umiały wylecieć na żer, ale nie potrafiły wrócić. Wielki plac budowy nie był już dla nich zagrożeniem, ale szybko okazało się, że zwierzęta zaczęły przenosić się do okolicznych budynków. Udało im się zadomowić w miejscowej pływalni, w akademikach i innych pomieszczeniach. Populacja jest jednak tak duża, że nie mieszczą się nigdzie – wiele zdycha, a uniwersytet myśli nad sposobem ocalenia populacji zwierząt. W końcu A&M University to skrót od Rolniczo-Mechaniczny, a nietoperze sprzyjają rolnictwu dzięki regulowaniu populacji owadów…

Reklama