Nowy projekt: Stadion na poznańskim Golęcinie wraca do życia

źródło: własne | MK

Nowy projekt: Stadion na poznańskim Golęcinie wraca do życia Tor żużlowy i przyszłe boisko są już prawie gotowe. PSŻ Poznań w tym roku jeszcze nie przystąpi do rozgrywek, ale od 2016 na Golęcinie silniki motocykli mają już ryczeć zawodowo.

Reklama

Dotąd nie było w Polsce tak rozległej inwestycji w jakikolwiek stadion w ramach Budżetu Obywatelskiego. Poznański Sportowy Golaj przeciera szlaki innym. SG to nazwa przyjęta dla kompleksowej renowacji centrum sportowego na Golęcinie (obiekty Olimpii Poznań). Projekt zainicjowały PSŻ Poznań, Park Tenisowy Olimpia, Patrioci Poznań, Gravity Racing Poznań i Endusport, zgłaszając plan rewitalizacji jako propozycję w Budżecie Obywatelskim.

Sportowy Golaj© Sportowy Golaj

Docelowo centrum sportowe ma zaoferować dobre warunki do treningu i oglądania żużla, futbolu amerykańskiego, kolarstwa grawitacyjnego i tenisa. Główny stadion, przez lata doprowadzony do ruiny przez poprzedniego właściciela (policja), samorząd Poznania przejął w 2014 roku.

Sportowy Golaj© Sportowy Golaj

Stare trybuny mają zostać zrewitalizowane do pojemności ok. 6 tys. miejsc (jest miejsce na więcej), a tor żużlowy i boisko zostały ponownie wykonane już teraz, wiosną 2015. Całość powinna być zdatna do profesjonalnego użytkowania w 2016 roku. W pierwszej kolejności dostosowana do potrzeb zawodów ma być wschodnia część „podkowy” trybun, gdzie ma powstać wieża sędziowska. W tym roku żużlowe PSŻ zamierza organizować pierwsze zawody rangi towarzyskiej, a do rozgrywek zawodowych przystąpić w 2016.

Projekt otrzymał dotąd środki w wysokości 9,7 mln zł w dwóch edycjach Budżetu Obywatelskiego (5,8 mln zł w 2013 i 3,9 w 2014). Ostateczna suma potrzebna na inwestycję jest zależna od wyników przetargów.

Reklama