Nowe stadiony: Gostynin, Niepołomice, Katowice, Nowy Tomyśl

źródło: własne | MK

Nowe stadiony: Gostynin, Niepołomice, Katowice, Nowy Tomyśl Zupełnie nowy stadion Puszczy Niepołomice, a także wcale nienowe stadiony w trzech innych miastach nocą zasiliły naszą bazę. Poznajcie je bliżej!

Reklama

Stadion Miejski w Gostyninie (3000)

Stadion w Gostyninie© Bartłomiej Stolarz

Otwarty w 1928 roku miejski stadion w Gostyninie znajduje się leśnej otulinie na północy miasta z boiskami do koszykówki i oświetlonym boiskiem treningowym. W pierwszych latach istnienia stała tu przytulna drewniana trybuna główna po wschodniej stronie.

Stadion w Gostyninie

W 1974 roku zapadła decyzja o generalnym remoncie obiektu. W miejscu starej trybuny stanęła nowa, pod jednym dachem z hotelem. Budowa zakończyła się w 1978, a stadion w formie uzyskanej wówczas stoi do dziś. Poza główną trybuną są tu 2 rzędy ławek i właśnie w nich (po zachodniej stronie) swoje miejsca zajmują bardziej żywiołowi kibice. Dzięki zacienionym przez drzewa ławkom pojemność jest stosunkowo okazała.

Na co dzień miejsce meczów Mazura, stadion gościł w swej historii wielkie nazwiska. Wśród nich jest m.in. złoty medalista w biegu na 10km Janusz Kusociński, który pojawił się tu w 1937 roku. Właśnie on jako drugi po Józefie Piłsudskim pozostaje patronem stadionu. W XXI wieku stadion był wykorzystywany m.in. jako miejsce meczów Reprezentacji Polski U15 i U17.

 

Stadion Miejski w Niepołomicach (2118)

Stadion Puszczy Niepołomice© MKS Puszcza Niepołomice

Niepołomicki stadion doczekał się ogólnopolskiej uwagi po tym, jak w 2010 Puszcza wywalczyła historyczny awans do II Ligi (trzeci szczebel). Do istniejącej trybuny głównej o pojemności 550 miejsc dołączyły tymczasowe sektory za zachodnią bramką, pozwalając na przekroczenie tysiąca krzesełek.

Po awansie do I Ligi i podniesieniu wymogów licencyjnych pojawiła się konieczność dalszych zmian, dlatego zapadła decyzja o całkowitej przebudowie. Z braku miejsca wzdłuż południowej i wschodniej strony boiska konieczne było podwojenie pojemności na zachodzie i północy.

Stadion Puszczy Niepołomice© MKS Puszcza Niepołomice

Po zachodniej stronie poszło łatwo – zamiast 5 rzędów tymczasowych trybun powstało 12. Znacznie bardziej skomplikowana okazała się zmiana trybuny głównej. Szerokość działki to zaledwie 7 metrów, przez co udało się zmieścić zaledwie 6 rzędów krzesełek, a pomieszczenia dla komentatorów i/lub przeszklone loże zawieszono (dosłownie) w pawilonie nad widzami. W cenie niespełna 3,7 mln zł miasto i klub otrzymały elegancko wyglądający stadion – kryty drewnem i panelami cementowymi. Prace trwały niespełna rok.

 

Stadion AWF Katowice (1200)

Stadion AWF Katowice© Sebastian Spychała, Stadiony.net

Główny lekkoatletyczny obiekt katowickiej AWF jest znacznie starszy niż sama uczelnia, sport zaczęto tu uprawiać w 1925 roku. Aktualnie obiekt dysponuje jedną trybuną na nasypie, po północnej stronie.

Przeszedł gruntowną modernizację w 2008 roku, na którą miasto i województwo przeznaczyły 3,2 mln zł. Ze względu na położenie zaledwie 30 metrów od autostrady A4 obiekt był przedmiotem kontrowersji jako potencjalny teren inwestycyjny.

 

Stadion Miejski w Nowym Tomyślu (900)

Stadion w Nowym Tomyślu© Sebastian Spychała, Stadiony.net

Nowy Tomyśl to rzadki przypadek miasta, w którym działają wyłącznie kluby na szczeblu lig lokalnych, a mimo to stadion posiada sztuczne oświetlenie. 8 masztów nie daje co prawda światła umożliwiającego transmisję telewizyjną, ale wystarczają do prowadzenia meczów i treningów nocą.

Pierwotnie zachodnia trybuna mieściła na miejscach stojących ok. 3 tys. widzów (najdokładniejsza liczba to 3147), jednak po instalacji krzesełek na całym obiekcie pojemność spadła do ok. 1000 widzów.

Reklama