Chiny: „Biały lotos” doceniony przed ukończeniem

źródło: własne | MK

Chiny: „Biały lotos” doceniony przed ukończeniem Kolejny imponujący stadion olimpijski w Chinach już prawie jest zbudowany. I jeszcze przed otwarciem konstrukcja dachu przypominająca biały lotos otrzymała najwyższą nagrodę.

Reklama

W ostatnim czasie o Hangzhou Olympic Stadium było głośno parokrotnie. Po pierwsze, nowy stadion o pojemności 80 tys. widzów ma w 2017 roku zorganizować Narodowe Igrzyska Uczniów. Po drugie, obiekt otrzymał China Steel Gold – najwyższe wyróżnienie przemysłu stalowego w Chinach.

Hangzhou Stadium© NBBJ

Tym samym stadion jeszcze przed otwarciem dołączył do listy najbardziej imponujących budynków w Chinach, jak np. biurowiec CCTV. Całkiem zasłużenie: jego zewnętrzna elewacja i dach tworzą kopułę przypominającą kwiat białego lotosu o łącznej powierzchni 100 tys. m2. 28 głównych segmentów tworzy wielkie białe płatki (+ drugie tyle mniejszych płatków), które w jednolitą bryłę łączy przezroczysty poliwęglan.

Hangzhou Stadium© zjol.com.cn

Stalowa konstrukcja była składana na miejscu z mniejszych elementów i już jako całe „płatki” podnoszona przez wielki dźwig. Poziom trudności tego zadania był jednym z powodów dla przyznania prestiżowej nagrody. Na uwagę zasługuje też fakt, że według projektantów zaproponowane zadaszenie zużywa 2/3 mniej stali od klasycznego.

Hangzhou Stadium© NBBJ

Stalowy szkielet udało się ukończyć w połowie 2014 roku, a prace nad poszyciem zakończyły się na początku 2015. Aktualnie front robót przesunął się do wnętrza, gdzie gotowa konstrukcja żelbetowa otrzymuje niezbędne instalacje i wyposażenie.

Hangzhou Stadium© NBBJ

Stadion zaprojektowany przez amerykańską pracownię NBBJ (w kooperacji z lokalnym CCDI) powstaje wraz z rozległym centrum sportowo-komercyjno-ekspozycyjnym na południowym brzegu rzeki Qiantang Jiang, w nowej dzielnicy reprezentacyjnej. Same trybuny zaoferują ponad 200 tys. m2 powierzchni użytkowej na zapleczu, które stanowi 6-piętrową konstrukcję.

Inwestycja ma bardzo znaczące opóźnienie względem pierwszych planów. Miała być gotowa w 2013 roku, czyli w 4 lata. Niestety nie udało się rozpocząć prac w 2009, ruszyły dopiero w 2010. Dziś nie mamy potwierdzenia, czy stadion zostanie w pełni oddany przed końcem 2015.

Hangzhou Stadium© NBBJ

Reklama