Nowe stadiony: Holenderska druga liga

źródło: własne; autor: michał

Nowe stadiony: Holenderska druga liga Po 5-10 boisk treningowych przy drugoligowym stadionie? Takie rzeczy tylko w Holandii. Małe, ale ciekawe stadiony z drugiej ligi holenderskiej zasiliły naszą bazę nocą.

Reklama

Dzięki bezcennej pomocy naszego holenderskiego korespondenta Dave’a van der Schoota możemy dziś zaprosić Was na pięć nowych prezentacji. Poniżej podsumowanie nowych „nabytków” z Holandii. Linki do prezentacji w nazwach oraz po prawej stronie tekstu.

 

Kras Stadion, Volendam (6984)

Jupiler League© FC Volendam

Stadion w niewielkim Volendam pod Amsterdamem leży niemal w centrum miasta. O ile obok znalazło się miejsce na 8 pełnowymiarowych boisk treningowych, o tyle lokalna zabudowa wymusiła budowę stadionu z główną trybuną na południu, a bramkami na wschodzie i zachodzie.

W 2015 obiekt świętował swoje pierwsze 30-lecie istnienia, jednak dziś nie przypomina stadionu sprzed lat. Do trzech jednorodnych trybun na południu, wschodzie i zachodzie dołączyła w 2010 nowa trybuna północna. Po niej w narożnikach południowej trybuny powstały niewielkie pawilony, zwiększające możliwości stadionu.

Do 2002 roku obiekt był znany jako Veronicastadion.

 

Frans Heesen Stadion, Oss (4560)

Jupiler League© Google Street View

Budowany od 1997 roku stadion w holenderskim Oss pochłonął ok. 13 mln guldenów, czyli ok. 6 mln € w chwili zmiany waluty. Początkowo funkcjonowały tu tylko trzy trybuny kryte, a za południową bramką pozostało puste miejsce. Z czasem tę przestrzeń wypełniła szkoła.

Obiekt w kompleksie 5 pełnowymiarowych boisk piłkarskich mieści nieco ponad 4,5 tys. widzów, w tym ok. 300 przyjezdnych. Od 2011 roku nosi imię Fransa Heesena, producenta jachtów, który przyczynił się do rozwoju miejscowego futbolu.

 

Sportpark De Heikant, Groesbeek (4500)

Jupiler League© Achilles 29

Miasteczko Groesbeek na przedmieściach Nijmegen ma dwa znane stadiony. Ten na północy należy do zespołu Achilles 29, który – jak wskazuje nazwa – rozgrywa tu swoje mecze nieprzerwanie od 1929 roku. Na przestrzeni lat rolą głównego i treningowego zamieniały się dwa miejscowe boiska. Dziś ważniejsze jest to po zachodniej stronie, przy którym stoją dwie niewielkie trybuny zadaszone.

Formalna pojemność 4,5 tys. widzów to szacowana maksymalna liczba osób mogących oglądać tu widowiska, choć na co dzień nie zdarza się takie zapełnienie. Największa odnotowana publika to 3886 widzów w derbach przeciwko lokalnemu rywalowi De Treffers z 2008.

 

Lavans Stadion, Helmond (4200)

Jupiler League© Steffen Hüther

Historycznie nazywany po prostu De Braak, stadion w Helmond powstał w 1967 roku na wschód od centrum miasta. Aktualnie znajduje się pośród 10 (!) pełnowymiarowych boisk treningowych, które jednocześnie bardzo ograniczyły pole do rozbudowy.

Prace nad całkowitą modernizacją ruszyły w 1993 roku, a w 1994 otwarto nową trybunę wschodnią. W pełni kryte sektory wyróżniają się lokalizacją lóż dla klientów biznesowych wzdłuż całego boiska. W 1997 dołączyła trybuna zachodnia, mieszcząca zaplecze sportowe i medialne. Wreszcie w 2000 bryłę uzupełniła trybuna północna, zastępująca dawne sektory stojące. Jedynie po południowej stronie stadionu nie ma widowni, ponieważ teren graniczy z domami jednorodzinnymi.

Docelowo jest planowana budowa nowego stadionu w innej lokalizacji.

 

Telstar Stadion, Velsen-Zuid (3625)

Jupiler League

Otoczony zielenią stadion niedaleko Amsterdamu został otwarty w 1948 i w XXI wieku ponownie zyskał na znaczeniu. Zmodernizowana trybuna wschodnia, wyłączona z użytku północna i powstała od podstaw południowa (2010) są uzupełnieniem głównej trybuny na zachodzie, oddanej do użytku w 2009 roku.

Trybuna łączy w ciekawy sposób materiały. Na elewacji ciemna cegła miesza się ze szkłem, a zadaszenie opiera się na drewnie i lekkiej membranie. Dzięki przepuszczającemu światło tworzywu obficie przeszklone wnętrze zawsze jest dobrze nasłonecznione.

Reklama