Azerbejdżan: Stadion Olimpijski w Baku gotowy

źródło: własne; autor: michał

Azerbejdżan: Stadion Olimpijski w Baku gotowy Miał być w marcu i jest w marcu. Nowy narodowy stadion Azerbejdżanu został przekazany inwestorowi, teraz czas na odbiory przed otwarciem. Wkrótce Igrzyska Europejskie 2015, później Euro 2020.

Reklama

Azerskie ministerstwo sportu poinformowało, że przejęło od tureckiego wykonawcy (Tekfen İnşaat) nowy stadion olimpijski w Baku. Wiosną tego roku przejmie on funkcję narodowego od zmodernizowanego w ostatnich latach Stadionu Tofiqa Bahramowa.

Na powierzchni prawie 500 tys. m2 powstał jeden z najbardziej imponujących stadionów piłkarskich w Europie. No właśnie, w Europie? Niezależnie od interpretacji, Baku będzie miejscem pierwszych Igrzysk Europejskich (12-28 czerwca 2015), a później Euro 2020 właśnie dzięki tej arenie sportowej.

Baku Olympic Stadium© Necati S.

Mieszczący 68 tys. widzów stadion zaczął powstawać w grudniu 2012. Jednak już półtora roku wcześniej trzeba było zacząć przygotowania na placu budowy, ponieważ budynek powstał w osuszonej części jeziora Böyük Şor, przy nowopowstałej autostradzie z centrum. Rozmach inwestycji imponuje, cena również nie jest niska – to 710 mln € (ok. 2,9 mld zł).

Projekt tego ogromnego stadionu powstawał aż 7 lat! Od 2006 do 2010 pracowała nad nim turecka firma TOCA, później koncepcję znacznie zmodyfikował koreański koncern Heerim.

Baku Olympic Stadium

Ten prace zakończył dopiero w 2013, gdy trybuny były już w budowie. Wówczas ustalono, jaki będzie najbardziej rozpoznawalny znak stadionu. To okrycie ze znanych już dobrze poduszek, które w odróżnieniu od wielu innych stadionów (przede wszystkim Allianz Areny) w tym przypadku nie tworzą zwartej elewacji. Zamiast tego oferują dostęp powietrza i światła do wnętrza, zachowując jednocześnie możliwość emisji obrazów na fasadzie.

Reklama