SR2014 Wybór Jury: 2. Arena da Amazonia

źródło: własne

SR2014 Wybór Jury: 2. Arena da Amazonia Spektakularna architektura, która ma wszelkie szanse doczekać się naśladownictwa. Choć w trakcie budowy były problemy, dziś amazońskie Manaus ma jeden z najlepszych stadionów świata.

Reklama

Stalowy szkielet sprowadzany drogą wodną przez morza i Amazonkę dziś jest ozdobą brazylijskiego Manaus. Konstrukcja elewacji i dachu stanowi jednocześnie ozdobę, tylko lekko okrytą prostą membraną. Czy tworzy wzór kosza, jak twierdzili twórcy? Niezależnie od interpretacji to imponujący stadion.

Arena da Amazonia

- To innowacyjny projekt, bardzo możliwe, że doczeka się kopii. Jest wspaniale czytelny od zewnątrz i od środka. Konstrukcja umożliwia bezpośredni kontakt z użytkownikiem. Dla mnie to jeden z najlepszych stadionów – mówi Mike Bell z RPA.

Arena da Amazonia

Arena da Amazonia broni się też ciekawymi rozwiązaniami związanymi z ekologią. Stalowa konstrukcja nie tylko chroni widzów, ale odprowadza też wodę z częstych opadów i pozwala wykorzystać ją ponownie. – Bardzo mocny stadion w kwestii zrównoważonego rozwoju. Dodatkowo, lokalne nawiązania w projekcie zostały świetnie wdrożone. Co więcej, stadion wydaje się bardzo dobrze wpisany w koncepcję urbanistyczną Manaus – twierdzi Bob van Bebber.

Poniżej pełna punktacja Areny da Amazonia:

Arena da Amazonia

Reklama