Warszawa: Narodowy stadion lekkoatletyczny do 2020?

źródło: IAR

Warszawa: Narodowy stadion lekkoatletyczny do 2020? Ministerstwo Sportu chce przejąć stadion Skry i zbudować tam narodowy stadion lekkoatletyczny. Minister Biernat chciałby postawić go do 2020 roku – informuje IAR.

Reklama

W ostatnich latach taki pomysł pojawiał się wielokrotnie, ale za każdym razem upadał. Największy stadion Skry jest niestety w fatalnym stanie. Klub apelował wielokrotnie o pomoc w jego kompletnej modernizacji, ale na razie bez efektów.

Problematyczna jest własność stadionu zlokalizowanego w centrum Warszawy. Tereny są prywatne, dlatego trudno oczekiwać inwestowania publicznych środków. – Robimy wszystko, żeby przejąć w nasze posiadanie stadion Skry, który jest w podupadłym "stanie zdrowia" i zaprojektować taki proces inwestycyjny, który by doprowadził do zbudowania tam centralnego, narodowego stadionu lekkoatletycznego – powiedział minister Adam Biernat.

Prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, Jerzy Skucha podkreśla, że nowy obiekt z możliwością okazjonalnego powiększenia widowni, miałby duże szanse na goszczenie np. mistrzostw Europy. Obecnie w Warszawie nie ma żadnego spełniającego normy stadionu, a najbliższy duży obiekt jest w Bydgoszczy.

Warszawa jest ewenementem w skali Europy. Nie ma drugiej stolicy na kontynencie, która nie ma stadionu lekkoatletycznego – podkreślił Skucha.

W 2008 roku pojawił się plan prywatnego sfinansowania narodowego stadionu lekkoatletycznego, jednak nie udało się go wdrożyć. By inwestor pokrył koszty, musiał w zamian otrzymać prawo do postawienia obok wielkich budynków o charakterze komercyjnym. Na to zgody nie było, dlatego poniższe wizualizacje pozostały jedynie wizualizacjami.

Stadion Skry jako Park Światła

Stadion Skry jako Park Światła

Reklama