Euro 2017: Mecze w Polsce, ale gdzie?

źródło: własne | MK; autor: michał

Euro 2017: Mecze w Polsce, ale gdzie? UEFA zrobiła, jak zapewniał prezes Zbigniew Boniek i przyznała Polsce prawo do organizacji Euro 2017 w kategorii U21. Na razie nie jest jednak pewne, gdzie odbędą się mecze.

Reklama

26 stycznia w Nyonie UEFA zdecydowała o szeregu swoich imprez na kolejne lata. Najważniejsza z nich, Euro U21 w 2017 roku, przypadła w udziale Polsce. To duży sukces i największa piłkarska impreza, jaką Polska zorganizowała kiedykolwiek samodzielnie.

W sumie rozegranych zostanie 21 meczów: 18 w trzech grupach, 2 półfinały oraz finał. To więcej spotkań niż odbyło się w naszym kraju meczów Euro 2012 (15), choć oczywiście ekspozycja medialna, zainteresowanie międzynarodowe i liczba widzów będą znacznie mniejsze.

Sporo może zależeć od ostatecznego wyboru stadionów na Euro 2017. Decyzji w tej sprawie jeszcze nie ma, będzie ona zależeć od ustaleń między UEFA a PZPN. W liczącej ok. 600 stron kandydaturze Polski PZPN przedstawił dwa możliwe warianty: ogólnopolski oraz regionalny. Niestety PZPN nie odpowiedział na naszą prośbę o szczegóły obu wariantów.

Pewne jest, że Związek opowiada się za opcją organizacji Euro 2017 w sześciu miastach z różnych regionów. Arenami miałyby być następujące stadiony: Stadion Miejski w Tychach (3 mecze grupowe), Arena Kielc (3 mecze grupowe), Stadion Zdzisława Krzyszkowiaka (3 mecze grupowe), Stadion GOSiR (3 mecze grupowe, półfinał), Arena Lublin (3 mecze grupowe, półfinał), Stadion Wojska Polskiego (3 mecze grupowe, w tym otwarcia, finał).

Euro 2017 stadiony

Znacznie bardziej kompaktowego Euro 2017 chciałaby UEFA. Optymalnym rozwiązaniem byłoby ograniczenie konieczności podróży dla każdej reprezentacji do 200km z jednego miasta do drugiego. Ponieważ każda reprezentacja zagra w dwóch miastach grupowych i może dojść do finału w Warszawie, wszystkie miasta-gospodarze powinny znajdować się w odległości ok. 200km od stolicy.

W tej sytuacji odpadają Gdynia i Tychy, za to pod uwagę można by wziąć stadion Widzewa czy Jagiellonii Białystok. A ponieważ turniej finałowy wymaga stadionów jedynie 3 Kategorii UEFA dla meczów grupowych, opcji może być więcej. W tym przypadku na szczegóły musimy jednak poczekać.  

Reklama