Nowy projekt: Nándor Hidegkuti Stadion

źródło: własne | MK

Nowy projekt: Nándor Hidegkuti Stadion Na razie znamy tylko jedną wizualizację, ale zapowiada się bardzo ciekawie. Nowy stadion MTK Budapeszt będzie też gotowy znacznie szybciej niż planowano – już w 2016 roku.

Reklama

Wczoraj w Budapeszcie jurorzy z Magyar Építészek Házában (odpowiednik polskiego SARP) ogłosili zwycięzców konkursu architektonicznego na koncepcję nowego stadionu Nandora Hidegkuti. Obiekt zaprojektują ci sami twórcy, którzy niedawno doczekali się inauguracji swojego największego stadionu – Nagyerdei w Debreczynie.

I podobnie jak w przypadku Debreczyna, w Budapeszcie architekci Bord Építész Stúdió zaplanowali pokrycie dachu i elewacji jasną membraną. Wyjątkiem będzie wschodnia trybuna, gdzie zaplanowano trzy wcięcia w barwach MTK Budapeszt.

Nandor Hidegkuti Stadion

Trybuny o jednym poziomie pomieszczą w wyjściowej konfiguracji ok. 5500 widzów, ale z możliwością postawienia kolejnych bez naruszania konstrukcji elewacji i zadaszenia. Takie zapotrzebowanie zgłaszał sam klub, który mimo długiej historii nie należy dziś do najpopularniejszych w Budapeszcie.

Cały stadion stanie na obszernym podeście, gdzie zaplanowano miejsce dla m.in. funkcji komercyjnych, muzeum sportowego i biur MTK. Zgodnie z założeniami konkursu nowy stadion zostanie obrócony o 90 stopni w stosunku do aktualnego.

Projekt szacowany na 6,5 mld forintów (ok. 88 mln zł) ma wejść w fazę realizacji już w przyszłym roku i doczekać się otwarcia w ciągu zaledwie roku – przed końcem czerwca 2016.

Reklama