Nowe stadiony: Historia i przyszłość chińskiego sportu

źródło: własne | MK; autor: michał

Nowe stadiony: Historia i przyszłość chińskiego sportu Myślicie, że Chińczycy nie mają ciekawej piłkarskiej historii? Błąd! Przekonają Was o tym dwa z dodanych właśnie stadionów. Dwa kolejne to przykłady nowych aren sportowych powstających nawet w Tybecie…

Reklama

Tianhe Stadium, Guangzhou

Tianhe Stadium

Decyzja o budowie reprezentacyjnego stadionu w dzielnicy Tianhe zapadła w 1984 roku. W ogromnym kwartale powstał obiekt o wyjściowej pojemności ok. 60 tys. miejsc (ławki), a symetrycznie do niego hala widowiskowa, pływalnia, hotel i kilka innych obiektów. Rekreacyjno-sportowy kompleks do dziś leży wzdłuż jednej z najważniejszych osi miasta, w sercu dzielnicy biurowej.

Okazją do budowy były szóste narodowe igrzyska Chin, ale wkrótce pojawiły się kolejne wielkie wydarzenia. W 1991 na tym właśnie stadionie otwierano i zamykano pierwszy w historii Mundial Kobiet. W 2001 przyszły kolejne narodowe igrzyska, w 2010 Igrzyska Azjatyckie, a w 2013 finał Azjatyckiej Ligi Mistrzów.

Przy okazji kolejnych imprez obiekt przechodził duże modernizacje, zwłaszcza w 2001 i 2009 roku. Efektem ostatniej zmiany jest całkowita wymiana krzesełek, instalacja nowego poszycia dachu na starej konstrukcji.

Piłkarskim gospodarzem jest popularny klub Evergrande, który często gromadzi tłumy na meczach. Zgodnie z zaleceniem władz lokalnych stadion nie powinien jednak wypełniać się powyżej 80%.

 

Lhasa Stadium, Lhasa

Tianhe Stadium

Jeden z najwyżej położonych stadionów świata (3490 m n.p.m.) powstał w ramach budowy zupełnie nowej dzielnicy, na niezagospodarowanym dotąd południowym brzegu rzeki Lhasa.

Tianhe Stadium

W sąsiedztwie gmachów i nowoczesnego dworca stanął kompleks sportowy o powierzchni użytkowej 69 tys. m2. Główny stadion mieści 20 tys. widzów, a po jego zachodniej stronie stoi pawilon z halą widowiskową dla 4 tys. osób oraz muzeum jaków. Całość pochłonęła ok. 735 mln juanów (aktualnie 405 mln zł) i stanowi największe centrum sportu w Tybecie. Do oficjalnego ukończenia doszło w październiku 2014.

 

Yuexiushan Stadium, Guangzhou

Tianhe Stadium

Historycznie najstarszy w mieście, geograficznie najbardziej centralnie położony. Obiekt na wzgórzu Yuexiu ma niezwykle ciekawą historię. Powstał w zaledwie pół roku w 1950, gdy władze nie mając środków wkomponowały stadion w naturalne zbocza wzgórza. Efektem tej decyzji jest skrajnie nachylona widownia – trybuny od pierwszego do ostatniego rzędu mają 45 stopni.  

Efektem tak ciasnej widowni jest brak miejsca na 8-torową bieżnię lekkoatletyczną. Po ostatniej modernizacji z 2012 udało się wcisnąć jedynie 4-tory wokół i tak ledwie mieszczącego się boiska. Inny, bardziej drastyczny efekt wyjątkowo stromych trybun to dwie katastrofy, do jakich doszło na tym stadionie. 7 listopada 1957 roku przy wejściu nr 5 nadmiar widzów spowodował osunięcie się kilku osób na niższe rzędy. Spadając spychali kolejnych, powodując lawinę, w której życie straciło 33 ludzi, a 57 zostało rannych. Drugi raz tłok doprowadził do tragedii w 1972, jednak liczba ofiar nie jest znana.

Tianhe Stadium

Pierwotnie stadion powstał w formie podkowy z otwartą wschodnią stroną, dającą widok na najprężniej rosnącą część Guangzhou. Jednak po wielu modernizacjach (do dziś 12) bramę „domknęły” biura, a widok ograniczają również nowe dachy nad południową i północną trybuną.

Strome trybuny okazały się niebezpieczne, jednak na co dzień dają widzom przede wszystkim radość – mimo bieżni lekkoatletycznej widok na boisko jest bardzo dobry, a ciasny układ pozwala stworzyć atmosferę. Historyczny obiekt wielokrotnie był uznawany za jeden z najgorętszych w lidze.

 

Huangpu Stadium, Guangzhou

Tianhe Stadium

Jeden z najnowocześniejszych stadionów w Guangzhou powstał w 2001 roku we wschodniej dzielnicy Huangpu. Do otwarcia doszło przed 9. Narodowymi Igrzyskami Chin, podczas których piłkarsko-lekkoatletyczny obiekt pełnił istotną rolę. Jednak otoczony terenami rekreacyjnymi obiekt na co dzień służy przede wszystkim piłkarskiej drużynie Guangdong FC.

Reklama