Nowe stadiony: Cztery nowe stadiony z Niepodległej

źródło: własne

Nowe stadiony: Cztery nowe stadiony z Niepodległej Gdyby nie wydarzenia sprzed 96 lat, dziś żaden z nich mógłby nie być w granicach Polski. Dlatego świętując 11 Listopada zapraszamy na cztery nowe prezentacje z różnych rejonów naszego kraju.

Reklama

Stadion Arkonii, Szczecin

Stadion Arkonii© wariatps

Przez wiele lat największy stadion Szczecina, ten obiekt w zaciszu na północnym zachodzie miasta powstał już w 1923 roku. W chwili otwarcia służył niemieckiemu klubowi Stettiner SC i mieścił ok. 32 tys. widzów. Na obiekcie odbył się mecz reprezentacji Niemiec i Estonii w 1935, a źródła historyczne wskazują również, że trenowali tu niektórzy niemieccy olimpijczycy przed Igrzyskami w Berlinie.

Stadion Arkonii© wariatps

Po II wojnie światowej i zmianie granic obiekt oddano polskiej Arkonii Szczecin. Z czasem owal trybun został naruszony po zachodniej stronie, gdzie trzeba było usunąć część nasypów pod dojazd i budynki sportowe.

Ponieważ Arkonia swe największe sukcesy piłkarskie odnosiła w latach 60., obiekt popadł w ruinę. Do dziś liczba miejsc wskazywana jest przez klub na ok. 10 tysięcy, jednak zaledwie tysiąc to krzesełka.

 

Stadion im. Witolda Terleckiego, Grajewo

Stadion Warmii© UM Grajewo

Lezący na zachodnim wylocie z Grajewa miejski stadion posiada jedną trybunę żelbetową z zapleczem i częściowym zadaszeniem, po zachodniej stronie boiska.

Stadion Warmii© Sebastian Spychała, Stadiony.net

Od 2006 roku obiekt, wskutek apelu kibiców Warmii Grajewo, nosi imię Witolda Terleckiego – miejscowego piłkarza i twórcy klubu, który stał się protoplastą Warmii.

 

Stadion RCS, Lubin

Stadion RCS Lubin© Sebastian Spychała, Stadiony.net

Piłkarsko-lekkoatletyczny stadion na południu Lubina jest częścią Regionalnego Centrum Sportu i zapewnia pełną infrastrukturę do organizacji zawodów lekkoatletycznych. Dysponuje jedną dużą trybuną nasypową po zachodniej stronie. Każdy z 11 sektorów zapewnia 100 miejsc siedzących, z czego 500 centralnych krzesełek jest zadaszonych.

 

Stadion Miejski, Zambrów

Stadion w Zambrowie© Sebastian Spychała, Stadiony.net

W latach 2011-2014 od podstaw zbudowano w Zambrowie zupełnie nowy kompleks sportowy. Najpierw w latach 2011-2012 powstały boisko boczne i korty, a później główny stadion z zadaszoną trybuną dla 999 widzów. Obiekt miał znaczące opóźnienie, a władze miasta musiały w trakcie prac zmieniać wykonawców, ale na szczęście latem 2014 udało się odebrać ostatni element. Malowniczo położony nad zalewem zespół sportowy służy zawodowcom z ZKS Olimpia Zambrów, a także sportowi amatorskiemu.

Stadion Arkonii© Sebastian Spychała, Stadiony.net

Reklama