Fryburg: Radni przegłosowali stadion na 35 tysięcy

źródło: TAZ.de | opracował: MK

Fryburg: Radni przegłosowali stadion na 35 tysięcy Ku rozpaczy protestujących mieszkańców dzielnicy rada miasta we Fryburgu dała zielone światło nowemu stadionowi dla SC Freiburg. Teraz przyjdzie kolej na referendum wśród mieszkańców.

Reklama

We wtorkowy wieczór radni Fryburga Bryzgowijskiego zdecydowanie poparli budowę nowego stadionu na 35 tys. widzów przy ul. Wolfswinkel. To jedna z aż 24 analizowanych przez lata działek i zdaniem 33 z 43 radnych najlepsza. Tylko 10 rajców było przeciwnych.

Głosowanie to fatalny wynik dla grupy lokalnych mieszkańców, którzy od dłuższego czasu protestują przeciwko sprowadzaniu stadionu do ich cichej okolicy. Miasto ma plan rozwoju dla tej okolicy, gdzie w pobliżu stadionu powstanie dzielnica akademicka.

Neu stadion Freiburg

Obiekt ma być finansowany przede wszystkim ze środków publicznych (choć spłacany częściowo przez klub), dlatego poza radnymi wypowiedzą się też bezpośrednio mieszkańcy. 1 lutego 2015 odbędzie się referendum, ale przeciwnicy stadionu nie mają wielkich nadziei na powstrzymanie projektu. – To będzie jak rozmowa trzech lisów i zająca na temat tego, co zjedzą na kolację – mówi Gisela Maas, jedna z przeciwniczek.

Jeśli w referendum budowa stadionu zostanie zaakceptowana przez większość ze 170 tys. mieszkańców uprawnionych do głosowania, otwarcie nowej areny może nastąpić w połowie 2018 roku. Aktualny Schwarzwaldstadion nie jest możliwy do dalszej rozbudowy i nie spełnia oczekiwań klubu.

Reklama