Moskwa: Łużniki wyprzedzają harmonogram

źródło: AP | opracował: MK

Moskwa: Łużniki wyprzedzają harmonogram FIFA jest bardzo zadowolona – prace na budowie największego stadionu w Rosji idą szybciej niż planowano. Wiosną 2017 gigant za 19 miliardów rubli ma być gotowy.

Reklama

Przebudowa narodowego stadionu w Moskwie postępuję szybciej niż planowano. Na Łużnikach kończą się prace nad fundamentami i wzmacnianiem pozostawionej po poprzednich trybunach fasady.

Konstrukcja z żelbetu i stali ma udźwignąć nie tylko istniejący dach (którego poszycie zmieni się na przepuszczające światło), ale też jego poszerzoną część i nowe telebimy. Tutaj też oprą się nowe trybuny, których pierwsze elementy wychodzą już z ziemi.

Przez całą dobę na stadionie pracuje ok. 800 osób, a zadanie nie należy do łatwych. W Moskwie spadł już bowiem śnieg i betonowanie fundamentów oraz przyszłej konstrukcji trybun będzie coraz trudniejsze.

Inwestycja warta ok. 19 mld rubli (1,5 mld zł) zakłada pozostawienie starej elewacji i połączenie jej z konstrukcją dwupoziomowych trybun dla ok. 81 tys. osób. Zadaszenie będzie zmodernizowane, a całość prac musi zakończyć się wiosną 2017, ponieważ Łużniki mają gościć mecze nie tylko Mundialu 2018, ale też Pucharu Konfederacji 2017.

Przy okazji wizyty FIFA sprawdziła również inne areny budowane na wielkie turnieje piłkarskie – Otkritie Arenę, Kazan Arenę, Stadion Fiszt oraz Zenit Arenę. W żadnym przypadku nie było znaczących zastrzeżeń, Rosjanie otrzymywali pochwały za stan inwestycji.

Luzhniki

Luzhniki

Reklama