Nowy stadion i projekt: Toyota Field z ogonem skorpiona

źródło: własne | MK

Nowy stadion i projekt: Toyota Field z ogonem skorpiona Kolejny ciekawy i typowo piłkarski 18-tysięcznik z USA. Na razie istnieje z mniejszą pojemnością, ale urośnie, kiedy tylko przyjdzie na to zapotrzebowanie.

Reklama

W 2010 roku do życia powołano San Antonio Scorpions – klub piłkarski, którego funkcjonowanie miało wspierać finansowo pobliski park rozrywki zaprojektowany szczególnie dla osób niepełnosprawnych. Wkrótce po powstaniu klub zapewnił ustami właściciela, że zbuduje własny stadion.

Toyota FieldFot: Pro Sports Developments

Prace projektowe stawiały przed lokalną pracownią Pro Sport Developments szereg wyzwań. Po pierwsze, stadion został wciśnięty w istniejący układ dróg, otrzymując jedynie nowe parkingi na północy. Po drugie, teren był nierówny, więc główna trybuna jest częściowo wkopana w ziemię. Po trzecie, inwestycję podzielono na trzy fazy realizowane co kilka lat, dlatego rozmieszczenie poszczególnych funkcji musiało umożliwiać funkcjonowanie w każdym wariancie, a architektura musiała być spójna.

Toyota FieldFot: Pro Sports Developments

Zaledwie kilkadziesiąt metrów od Morgan’s Wonderland w lutym 2012 ruszyła budowa Toyota Field. Jako pierwszy etap zrealizowano trzy trybuny (od południa droga uniemożliwia ulokowanie widowni) jednopoziomowe o pojemności 8296 miejsc, w tym z 16 lożami na zachodzie.

W drugiej fazie liczba ma wzrosnąć do 12, a w trzeciej do ponad 18 tysięcy. Nowe sektory mają układać się w formę bliską ogonowi skorpiona. Stadion pozostanie niedomknięty na południu, ale otrzyma w południowo-wschodnim narożniku pokaźny sektor, stanowiący symboliczne żądło.  

Toyota FieldFot: SA Scorpions

Szczegóły rozbudowy Toyota Field przedstawiono we wtorek. Pojemność ma wzrosnąć o ok. 10 tys. miejsc względem wyjściowej, z czego aż 9 tys. to miejsca na górnym poziomie trybun. Do 16 istniejących lóż dołączy 18 nowych na wschodzie stadionu, a w każdym z narożników znajdzie się spory sektor biznesowo-rozrywkowy.

Całość inwestycji jest szacowana na 38-45 mln $, ale realizacja będzie zależna od powodzenia w walce o franczyzę w lidze MLS.

Toyota FieldFot: SA Scorpions

Reklama