Brazylia: Miał stać pusty po Mundialu? Nic z tych rzeczy!

źródło: midianews.com.br / własne; autor: michał

Brazylia: Miał stać pusty po Mundialu? Nic z tych rzeczy! W kraju i za granicą Arena Pantanal była określana jako pewniak na „białego słonia”. Ale zamiast pustek jest kalendarz zapchany meczami. I tak ma zostać, choć trudno mówić o zarabianiu…

Reklama

Arena Pantanal w Cuiabie miała być jednym z trzech stadionów skazanych na los „białego słonia”, czyli stadionu będącego pustym pomnikiem urzędniczej pychy. Za duży, za drogi i dla nikogo – wyliczali mu krytycy przed imprezą. Ale pierwsze dwa miesiące funkcjonowania upłynęły pod znakiem piłki nożnej jak mało gdzie na świecie.

Minął zaledwie tydzień po Mundialu, a w Cuiabie już odbywał się pierwszy mecz. Do dziś było ich aż 11, czyli więcej niż jeden tygodniowo. To efekt polityki stanu Mato Grosso, który chce udowodnić, że Arena Pantanal była potrzebna i dobrze służy całemu stanowi.

Pierwszym pojedynkiem był mecz Vasco da Gama i Santa Cruz, a więc zespołów spoza Mato Grosso. To część planu – pokazywać miejscowym futbol w różnych wydaniach, nie tylko lokalnym. Ale tamto spotkanie nie było sukcesem. Mimo wydania pieniędzy na zaproszenie znanych klubów, na trybunach pojawiło się 8856 osób. Za mało, by zwrócić koszty.

Arena Pantanal

Kolejne dwa pokazowe mecze wypadły jednak znacznie lepiej. W sierpniu pojedynek Corinthians z Bragantino oglądało już 31 473 widzów, a w miniony piątek prawie wszystkie krzesełka były zajęte podczas meczu Goias – Flamengo (38 405). Miejscowi w miażdżącej większości wspierali „Fla”, ale wygrał formalny gospodarz meczu.

Poza meczami drużyn przyjezdnych Arena Pantanal jest domem dla trzech miejscowych klubów – Luverdense (Serie B), Cuiaba (Serie C) oraz Operario (Serie D).

Ponieważ żaden z nich nie jest w stanie samodzielnie wypełnić stadionu na 40 tysięcy widzów, operator wpadł na pomysł łączenia meczów. Terminy są dobierane tak, by zaoferować widzom dwa mecze jednego dnia.  Tzw. „Rodada Dupla” sprawa się nieźle – dotąd były trzy takie pakiety, a widownia trzymała się powyżej 14 tysięcy w każdym z nich.

Arena Pantanal

Wśród dotychczasowych meczów najgorzej wypadł czwartoligowy pojedynek Operario z Luzianą, gdy widownia była na poziomie 2504 osób. Jednak z 11 meczami Arena Pantanl jest dziś trzecim najbardziej obleganym stadionem Mundialu 2014, ulegając tylko Maracanie (13 meczów) oraz… Arenie das Dunas, innemu stadionowi skazywanemu na miano „białego słonia”.

Reklama