Nowy stadion: Otkritie Arena otwarta przez Putina

źródło: własne | MK

Nowy stadion: Otkritie Arena otwarta przez Putina Trzeci stadion Mundialu 2018, a jedyny finansowany z prywatnych pieniędzy, został wczoraj otwarty w Moskwie. Otkritie Arena od 5 września będzie domem Spartaka Moskwa.

Reklama

Dla Spartaka Moskwa to pierwszy własny stadion w historii. Choć klub starał się o budowę domu dla siebie od 1994 roku, przez lata dochodziło do niepowodzeń. Dopiero wybór działki na Tuszynie w 2006 przybliżył klub do upragnionego celu. Co prawda pierwszy projekt upadł, ale już drugi odmienił los.

Otkritie ArenaFot: Otkritie Arena

Wiosną 2010 ruszyły prace przygotowawcze przy słynnym lotnisku Tuszyno w północno-wschodniej Moskwie. Do października udało się rozpocząć właściwą budowę, która miała wyjściowo dobiec końca wraz z 2012 rokiem. Niestety, terminu nie udało się dotrzymać. Początkowo planowane na 2013 rok, otwarcie zostało ostatecznie przełożone na sierpień 2014.

Wraz z harmonogramem powiększeniu uległ budżet. Zamiast ok. 340 mln $ trzeba było zapłacić za stadion ok. 420 mln $ (lub 14 miliardów w rublach). Całość środków pochodziła od dwóch prywatnych inwestorów, Leonida Feduna i Wagita Alikperowa, liderów koncernu Łukoil. Skromną ceremonię otwarcia przeprowadził prezydent Władimir Putin 27 sierpnia. Z kolei mecz otwarcia to spotkanie z Crveną Zvezdą zaplanowane na tydzień później – 5 września.

Otkritie ArenaFot: Otkritie Arena

Projekt przygotowany przez łączone siły AIKOM Russia oraz Dexter Moren Associates zakłada użycie herbu i barw klubu dla stworzenia głównego motywu estetycznego. Cały stadion pokryła czerwono-biała łuska, której poszczególne elementy mają kształt rombu. Wyjątkiem jest nieco przyciężka wizualnie zachodnia trybuna, w całości kryta szkłem. Z kolei w fasadę wschodniej trybuny wbudowano wielki ekran.

Otkritie ArenaFot: Otkritie Arena

Wewnątrz przewidziano 42 tys. miejsc na widowni. To znaczny wzrost względem pierwotnej koncepcji (35 tys.), ale widownię można zwiększyć o ok. 4 tys. miejsc tymczasowo, co ma znaleźć zastosowanie podczas Mistrzostw Świata. Całą zachodnią trybunę oddano najbardziej zamożnym moskwianom – na dole znajduje się ponad 5 tys. wygodnych fotelików, a górny poziom stanowi 48 przeszklonych lóż.

Obok stadionu planowane jest powstanie 6-8 boisk treningowych oraz rzadkiego rozwiązania – stadionu zimowego. Obiekt o pojemności 12 tys. widzów ma przejmować mecze w skrajnie niekorzystnych warunkach pogodowych.

Reklama